W Gdańsku zniszczono tablicę przy pomniku Inki


Zniszczona została tablica przy pomniku Inki na gdańskiej Oruni. Sprawę badają już policjanci. Straty wstępnie oszacowano na około 500 złotych.

- Zgłoszenie o zniszczeniu tablicy przyjęliśmy o godzinie 8.30. Na miejsce pojechali policjanci. Przeprowadzono oględziny, czynności trwają. Sprawdzamy okoliczne monitoringi - informuje Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. To nie pierwsze takie wydarzenie w ostatnim czasie.

Kilka dni wcześniej nieznany sprawca (lub sprawcy) zniszczyli mural poświęcony V Wileńskiej Brygadzie AK. Przy portrecie dowódcy oddziału, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, pojawił się wówczas napis „Morderca”. Zobacz: - To był atak na pamięć o żołnierzach wyklętych. Jesteśmy zbulwersowani – przyznaje Marcin Węgliński, rzecznik gdańskiego oddziału IPN. - Mamy nadzieję, że kolejnych incydentów nie będzie.

Jednocześnie chcielibyśmy uczulić społeczeństwo na tego rodzaju zdarzenia i prosić o zgłaszanie policji. Sama policja również liczy na świadków. Czy oba incydenty są łączone? - Na chwilę obecną są to dwa odrębne postępowania, aczkolwiek wyjaśniamy okoliczności tych zdarzeń - mówi Lucyna Rekowska.

 


Załączniki

- To nie pierwsze takie wydarzenie w ostatnim czasie. Kilka dni wcześniej nieznany sprawca (lub sprawcy) zniszczyli mural poświęcony V Wileńskiej Brygadzie AK