Szwecja: prokuratura umarza postępowanie wobec Juliana Assange'a


Szwedzka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie podejrzeń o gwałt w stosunku do założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a. Jednak brytyjska policja twierdzi, że i tak musi go aresztować, gdy opuści ambasadę w Londynie. 

Główna oskarżyciel Marianne Ny stwierdziła, że cofa Europejski Nakaz Aresztowania wobec Assange'a ponieważ nie ma możliwości jego wyegzekwowania. Nie mogą aresztować go zarówno słuzby szwedzkie, jak i brytyjskie.

wycofa Europejski Nakaz Aresztowania (http://www.tvn24.pl)
wycofa Europejski Nakaz Aresztowania (http://www.tvn24.pl)

Julian Assange'a przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 2012 roku. Nie opuszczał jej w obawie przed ekstradycją z Wielkiej Brytanii do Szwecji, co mogło prowadzić do kolejnej ekstradycji, tym razem ze Szwecji do USA, gdzie jest poszukiwany w związku z wyciekiem tajnych danych.

Władze Ekwadoru wezwały Wielką Brytanię, aby umożliwiły Assange'owi swobodne opuszczenie kraju po wyjściu z ambasady. Jednak brytyjska policja twierdzi, że zgodnie z prawem będzie musiała go aresztować. Przyczyną ewentualnego zatrzymania byłby fakt, że nie stawił się przed sądem w wyznaczonym terminie. Taki czyn zagrożony jest karą do roku więzienia lub grzywną.

Brytyjskie władze nie poinformowały jednak czy otrzymały prośbę o ekstradycję Assange'a z USA, gdzie mógłby stanąć przed sądem za wyciek setek tysięcy tajnych dokumentów wojskowych i i dyplomatycznych.

Per Samuelson, szwedzki prawnik, który reprezentuje Assange'a, że piątkowa decyzja oskarżyciela to totalne zwycięstwo jego klienta.

Jednak założyciel WikiLeaks na portalu Twitter napisał: ,,Zatrzymanie na siedem lat, kiedy moje dzieci dorastały, a na mnie rzucano oszczerstwa! Nie wybaczę tego, ani nie zapomnę!”

 

 

 


Załączniki

- brak opisu
- brak opisu