Premier Szydło: Unia musi się trzymać razem


Premier Beata Szydło spotkała się wczoraj z  premierami V4 i Beneluksu. Szefowie rządów dyskutowali m.in. o polityce migracyjnej i Brexicie.

Jeszcze w tym  tygodniu szefowie państw i rządów Unii Europejskiej spotkają się na unijnym szczycie w Brukseli, aby podjąć decyzje, m.in. w sprawie migracji, walki z terroryzmem, handlem międzynarodowym i zmianami klimatycznymi.Premier Beata Szydło postanowiła nie czekać jednak do 22 czerwca  i spotkała się wczoraj w Warszawie z szefami rządów Czech, Słowacji, Węgier, Luksemburga, Belgii i Holandii - czyli przedstawicielami  państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Beneluksu, aby poznać ich stanowiska, które zaprezentują na szczycie. - Rozmawialiśmy głownie o  przyszłości UE, Brexicie, rynku wewnętrznym i  polityce obronnej - mówiła premier Beata Szydło na konferencji po spotkaniu.Dodała, że poruszono również temat Partnerstwa Wschodniego, relacji z Federacją Rosyjską i polityki migracyjnej. - Przyszłość musi być oparta o reformę i jedność UE. Podziały UE oznaczają osłabienie Europy. Widzimy dziś pilną potrzebę nie tylko obrony, ale i rozwijania wspólnego rynku UE - mówiła szefowa polskiego rządu.

Podkreśliła, że wizyta najważniejszych polityków z zagranicy była także okazją do rozmów o nawiązaniu współpracy Polski z państwami Beneluksu poprzez zacieśnianie relacji krajów Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej.  Premier zaznaczyła, że „nowa odsłona polityki obronnej” musi być oparta o współpracę z NATO oraz o wspólne definicje zagrożeń, które dziś do Europy przychodzą w tym samym stopniu z południa, co ze wschodu.  - Unijne wsparcie dla przemysłu obronnego musi być dostępne dla wszystkich, w tym dla polskiego przemysłu - tłumaczyła.Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej odnieśli się także do tragicznych wydarzeń, w Londynie (w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do zamachu. Dostawczy samochód wjechał w tłum muzułmanów - red.). - Zszokował nas kolejny atak na ludzi poprzez ślepą nienawiść . Nasze myśli i serca są ze wszystkimi, którzy ucierpieli- zapewnił premier Holandii Mark Rutte.Tego samego dnia na Zamku Królewskim odbyła się uroczystość przekazania Węgrom przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.


Załączniki

- fot marek szawdyn