Kujawy: Festiwal Królowej Polskich Rzek zacznie się w sierpniu


Tradycja, przygoda, zabawa, koncerty, pokaz rzemiosła i bogactwa smaków - to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Festiwal Wisły.

- Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Nigdy nie można było w takiej ilości zobaczyć tylu różnych jednostek pływających. Będziemy m.in. świadkami bicia rekordu prędkości na najszybszej łodzi wikińskiej na świecie, będą warsztaty dłubankowe, a uczestnicy będą mogli posmakować tradycyjnych wyrobów kuchni nadwiślańskiej i poznać bliżej kulturę regionów, które przez wieki kształtowały się nad Wisłą – zapowiada dyrektor Festiwalu Wisły Marcin Karasiński.

Na czterodniową imprezę, która rozpocznie się 12 sierpnia, złoży się kilkadziesiąt wydarzeń, które będą odbywały się w Toruniu, Nieszawie, Włocławku i Ciechocinku - miastach, przez które przepływa jeden z najbardziej malowniczych odcinków Wisły, między 675 a 735 kilometrem rzeki. Odcinek ten ma strategiczny charakter, m.in. w związku z planami budowy kolejnej zapory na Wiśle, która może zadecydować o dalszym losie rzeki. [zaj_kat]Wczoraj, podczas konferencji prasowej na pływającym domu, zacumowanym przy toruńskiej Przystani, na Festiwal Wisły zaprosili mieszkańców i turystów gospodarze Włocławka, Torunia i Ciechocinka oraz organizatorzy Festiwalu, czyli Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna.

- Trwa wyjątkowy Rok Rzeki Wisły, który przypomina nam o znaczeniu tej pięknej i ciekawej rzeki, a jeszcze więcej będziemy o niej mówić podczas festiwalu, który od Włocławka, przez Ciechocinek do Torunia dotrze w połowie sierpnia. Wisła to miejsce szczególne, wyjątkowe, które sprzyja organizacji takich wydarzeń. Mam nadzieję, że ten pierwszy Festiwal, który organizujemy wspólnie, jeszcze bardziej nas zbliży i będzie dobrym początkiem dla kolejnych, corocznych edycji – oby tak się stało! – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Festiwal będzie okazją do spotkań z rzeką, tradycją nadrzeczną i pasjonatami rekonstruowania jednostek takich jak szkuty, galary i baty, którymi dawniej spławiano towary. Festiwal Wisły rozpocznie się w sobotę 12 sierpnia we Włocławku, natomiast w Toruniu zawita w poniedziałek 14 sierpnia. Impreza w naszym mieście będzie trwała dwa dni. Złożą się na nią między innymi: regaty żeglarskie, jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich i targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”.

Wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego odbędzie się parada statków i łodzi, które można będzie zwiedzić, zapoznać się z ich historią, konstrukcją i zastosowaniem. Przygotowano także rejsy dla uczestników festiwalu. Nie zabraknie także sportowych rywalizacji - oprócz wspomnianych już regat żeglarskich, odbędą się także regaty dłubanek wykonanych samodzielnie przez uczestników warsztatów towarzyszących Festiwalowi. Każdy dobry pływak będzie miał również okazję, pod okiem ratowników WOPR, w bezpieczny sposób zmierzyć się z Wisłą podczas akcji „Przepłyń Wisłę”. Na festiwalowej scenie przy Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu zaplanowano także Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta”.

W toruńskiej części programu znalazły się również trzy imprezy towarzyszące: pokaz połowu ryb tradycyjną siecią pławną oraz „Jesiotr pieczony na ognisku”, „Łosoś wędzony po flisacku” - pokazy połączone z degustacją. Uroczyste zakończenie Festiwalu Wisły będzie miało miejsce w Toruniu, we wtorek 15 sierpnia o godz. 20.30. Po nim zaplanowano jeszcze widowisko światło-woda-dźwięk wieńczące Festiwal. - Zaczarowane barwy, nastrojowe dźwięki, kolorowe podświetlenia statków i łodzi pod żaglami, niezwykłe podświetlenie staromiejskiej architektury, czyli połączenie nowoczesnej formy artystycznej i technologii z historią i tradycją rzeczną. Show zakończy efektowny pokaz fajerwerków rozświetlających łodzie i statki na tle panoramy Torunia - informują organizatorzy.

 

Załączniki

- Festiwal Królowej Polskich Rzek zacznie się w sierpniu