Gdańsk: Premier Beata Szydło na posiedzeniu sztabu kryzysowego


Premier Beata Szydło wzięła udział w sobotę w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP przy ul. Sosnowej.

- Przyczyna naszego spotkania jest oczywista. W związku z tym, co wydarzyło się w ciągu ostatniej doby w kilku województwach - przeszła trąba powietrzna, zostały uszkodzone budynki, mieszkania, zagrożone zostało życie ludzkie. Chcę złożyć przede wszystkim kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w ostatniej nocy podczas tych nawałnic. To jest naprawdę rzecz przerażająca, smutna, wielka tragedia, szczególnie dlatego, że zginęły też dzieci. To myślę, że nas wszystkich powinno łączyć w bólu z rodzinami tych ofiar. Chcę jeszcze raz podkreślić, że składamy bardzo głębokie kondolencje dla rodziny ofiar - mówiła po spotkaniu premier Beata Szydło.

- Rozmawialiśmy także o tym, jaka jest w tej chwili sytuacja - dodała premier. - Służby pracują, wszystkie służby są na posterunku, w tej chwili najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie zdrowia i życia poszkodowanych, więc koncentrują się służby w swojej pracy na zabezpieczeniu właśnie osób, które zostały poszkodowane, które ucierpiały w wyniku tych zdarzeń. Szacowane są też szkody, naprawiane są uszkodzenia, ale to będzie trwało jeszcze wiele, wiele dni. Oczywiście wszystkich nas najbardziej w tej chwili absorbuje sytuacja dzieci, które zostały poszkodowane przez nawałnicę, uczestników obozu harcerskiego. Te dzieci są w tej chwili otoczone opieką, są bezpieczne, jadą do nich rodzice. Za chwilę do nich na miejsce pojedzie pan wojewoda Drelich, który będzie obecny w momencie, kiedy dzieci będą już odwożone do swoich domów.

Na miejsce przyjeżdża też wojewoda łódzki, żeby dziecko miało pełną opiekę, ale żeby była też pewność rodziców, że dzieci są bezpieczne. W tej chwili naszą największą troską jest właśnie troska o bezpieczeństwo tych dzieciaków, które zostały poszkodowane. Chcemy, żeby wróciły bezpiecznie do swoich domów, żeby czuły się bezpiecznie, żeby ta wielka trauma, którą przeżyły, już dla nich się zakończyła. Oczywiście są osoby poszkodowane, które przebywają w tej chwili w placówkach medycznych, w szpitalach, to również jest przez pana wojewodę nadzorowane i kontrolowane.

Premier zwróciła się także z prośbą do wszystkich wojewodów, ażeby ci wraz z kuratorami oświaty sprawdzili jeszcze raz miejsca pobytu dzieci i młodzieży na obozach, zwłaszcza tych na otwartej przestrzeni. 


Załączniki

- Premier Beata Szydło przyjechała w sobotę do Gdańska