Znamy skład nowej partii Jarosława Gowina


Według ustaleń Agencji Informacyjnej Polska Press, w piątek Jarosław Gowin ogłosi utworzenie nowej partii. Do jego formacji dołączą dotychczasowy wiceprezes partii Wolność Robert Anacki, działacze Stowarzyszenia "Republikanie" oraz kilku samorządowców Platformy Obywatelskiej. Wszystko wskazuje też na to, że do Gowina przejdą posłowie Magdalena Błeńska i Zbigniew Gryglas.

W piątek około południa Jarosław Gowin oficjalnie potwierdzi utworzenie nowej partii politycznej. Formacja powstanie w efekcie fuzji jego dotychczasowej partii - Polski Razem Zjednoczonej Prawicy i Stowarzyszenia "Republikanie" z prezesem Karolem Rabendą i sekretarzem Marcelem Klinowskim na czele. Ugrupowanie uzupełni kilkunastu działaczy partii Wolność, w tym dotychczasowy wiceprezes Robert Anacki, oraz najprawdopodobniej kilku samorządowców Platformy Obywatelskiej. Wiele wskazuje też na to, że do Jarosława Gowina dołączy posłanka Magdalena Błeńska oraz w niedalekiej przyszłości (w ciągu kilku tygodni) dołączy poseł Zbigniew Gryglas.

Co ciekawe, losy nowej partii ważyły się aż do czwartkowego popołudnia. W obozie wicepremiera trwały gorączkowe narady i analizy, ponieważ pojawiło się sporo głosów przeciw. Wszystko przez pogarszającą się ostatnio atmosferę wokół Jarosława Gowina oraz reakcję opinii publicznej na wyciek do mediów wewnętrznego pisma Stowarzyszenia "Republikanie", w którym ujawniono szczegółowe informacje dot. planu powstania nowej partii (o wycieku jako jedna z pierwszych poinformowała Agencja Informacyjna Polska Press). Z dokumentu wynika m.in., że Jarosław Gowin planował utworzenie Partii Republikańskiej już w sierpniu, jednak został uprzedzony przez dwie posłanki - Annę Siarkowską i Małgorzatę Janowską, które - nie chcąc współpracować z wicepremierem - pierwsze utworzyły taką partię. Ostatecznie - jak ustaliła AIP - zdecydowano się jednak na utworzenie nowej partii.

Na razie nie wiadomo jaką nazwę będzie miało ugrupowanie Gowina. Oprócz niego znają ją tylko trzy osoby. Na pewno z nazwy zniknie słowo "Razem", ponieważ Jarosława Gowina już od dawna prześladowało skojarzenie z lewicową Partią Razem. Kongres założycielski formacji odbędzie się w połowie listopada.

Pierwszym celem nowego ugrupowania wicepremiera jest dobry wynik w przyszłorocznych wyborach samorządowych - stąd przejęcie struktur Stowarzyszenia "Republikanie" i działaczy Wolności, którzy są bardzo aktywni lokalnie. Jak ustaliła AIP, dotychczasowy prezes Stowarzyszenia "Republikanie" Karol Rabenda będzie starał się o mandat radnego miasta Gdańsk.
Załączniki

- Fot. Polska Press