USA odchodzi z UNESCO. Powodem "antyizraelskie uprzedzenia"


Stany Zjednoczone opuszczają UNESCO, czyli Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Powodem mają być jej "antyizraelskie uprzedzenia".

O decyzji Waszyngtonu poinformowała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na słowa anonimowych amerykańskich polityków. Później oficjalne oświadczenie wydał jednak Departament Stanu. "To nie była łatwa decyzja. Odzwierciedla ona zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych narastającymi zaległościami w [działaniach] UNESCO, potrzebą przeprowadzenia fundamentalnej reformy organizacji i wciąż istniejącymi antyizraleskimi uprzedzeniami w szeregach UNESCO" - poinformował Departament Stanu.

Decyzja wejdzie w życie 31 grudnia 2018 r., a do tego czasu USA pozostaną pełnoprawnym członkiem organizacji. Potem Waszyngton chce pozostać stałym obserwatorem UNESCO. - To wielka strata dla rodziny ONZ - powiedziała o odejściu USA Irina Bokowa, dyrektorka UNESCO, która wyraziła także "głęboki żal" z decyzji Waszyngtonu.

Stany Zjednoczone ogłosiły swoje odejście z ONZ w momencie, kiedy organizacja stoi przed wyborami nowego dyrektora. Jednym z kandydatów jest były katarski minister kultury Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari, który często oskarżany jest o antysemityzm. W 2011 r. USA zaprzestały już finansowania UNESCO, kiedy jego członkiem została Autonomia Paleństyńska. Zdaniem Waszyngtonu był to ruch wymierzony w Izrael.

Z kolei według magazynu "Foreing Policy" decyzja USA była również umotytowana chęcią oszczędzenia pieniędzy. Prezydent Donald Trump wielokrotnie twierdził bowiem, że istnieje dysproporcja pomiędzy wkładami finansowymi poszczególnych państw członkowskich na rzecz ONZ. Stany Zjednoczone finansują aż 22 proc. stałego budżetu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz 28 proc. budżetu na misje pokojowe ONZ.

UNESCO, oddział ONZ, istnieje od 1946 r. i ma siedzibę w Paryżu. Organizacja zrzesza 195 członkow, w tym Polskę. UNESCO jest najbardziej znane z tworzenia listy światowego dziedzictwa, na której znajduje się m.in. Stare Miasto w Krakowie czy Zamek Krzyżacki w Malborku. 


Załączniki

- brak opisu