Kanadyjczyk, Amerykanka i trójka ich dzieci uwolnieni po 5 latach niewoli u afgańskich Talibów


Pakistańscy żołnierze uwonili pięcioosobową rodzinę, która od 2012 r. była zakładnikiem afgańskich Talibów. Troje dzieci Kanadyjczyka i Amerykanki urodziły się w niewoli.

Joshua Boyle i jego żona Caitlan Coleman zostali porwani w 2012 r. w Afganistanie, kiedy podróżowali po kraju. Nagrania wideo z parą wielokrotnie udostępniała przez te lata grupa afgańskich bojówek Haqqani powiązana z Talibami. Organizacja w zamian za uwolnienie małżeństwa domagała sie wolności dla trzech swoich członków aresztowanych przez służby w Afganistanie.

Boyle'owi i Coleman podczas pięcioletniej niewoli urodziło się troje dzieci, w momencie porwania kobieta była bowiem w ciąży. Na ostatnim wideo, które Talibowie opublikowali w grudniu ubiegłego roku, parze towarzyszyło dwóch małych chłopców. Amerykanka błagała wtedy o koniec "tego koszmaru w styli Kafki [pisarza Franza Kafki - red.]". 

Pakistańska armia powiedziała w oświadczeniu, że udało jej się uwolnić rodzinę po otrzymaniu podczas operacji niedaleko granicy z Afganistanem informacji od amerykańskiego wywiadu. Amerykanie, którzy śledzili ruchy pary, poinformowali, że 11 października, Boyle i Coleman wraz z dziećmi przekroczyli granicę Pakistanu. "Ten sukces pokazuje, jak ważne jest dzielenie się informacji zbieranymi przez wywiad, a także niesłabnące zaangażowanie Pakistanu na rzecz zwalczania niebezpieczeństwa poprzez współpracę dwóch sił wymierzoną we wspólnego wroga" - dodał Pakistan w oświadczeniu.

Z kolei prezydent USA Donald Trump nazwał uwolnienie rodziny "dobrym momentem" w amerykańsko-pakistańskich relacjach. - Współpraca z rządem Pakistanu jest znakiem, że szanuje on prośbę Amerykanów dotyczącą większego zaangażowania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w regionie - powiedział Trump. Wcześniej USA twierdziło, że Pakistan robi zbyt mało w celu zwalczania islamskich terrorystów, którzy działają przy granicy pakistańsko-afgańskiej. Z tego powodu relacje obu krajów były w ostatnim czasie chłodne. 


Załączniki

- brak opisu