Mazowsze: Niecodzienne odkrycie w Nadarzynie. Znaleziono ludzkie czaszki, monety i naszyjniki


Dwa miesiące prac pod okiem mazowieckiego konserwatora zabytków w pobliżu odcinka Paszków-Przeszkoda przyszłej krajowej "ósemki" przyniosły niespodziewany efekt. Na obszarze ok. 20 arów archeolodzy odkryli szczątki ok. 3 tysięcy osób. Wśród nich kości, szkielety i wyposażenia trumienne.

Na zlecenie warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad od 18 lipca do 5 września 2017 r. przy kościele pod wezwaniem św. Klemensa w Nadarzynie odbywały się badania w związku z planowaną w tym rejonie budową drogi krajowej numer osiem.

Podczas prac odkryto około trzy tysiące ludzkich szczątków. Archeolodzy nie znaleźli wyłącznie kości i szkieletów, ale także wyposażenie grobów - monety, naszyjniki, obrączkę, klucz, fragmenty materiałów czy dewocjonalia. Jak wynika z badań, przy nadarzyńskim kościele funkcjonował cmentarz od XVII do początku XIX wieku.

Szczątki znalezione przez archeologów zostały dokładnie oczyszczone i umieszczone w specjalnych skrzyniach a następnie pochowane po nabożeństwie żałobnym w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Nadarzynie.


Załączniki

- Niecodzienne odkrycie w Nadarzynie. Znaleziono ludzkie czaszki, monety i naszyjniki