Protest rezydentów: Kolejne fiasko rozmów


W czwartek wieczorem lekarze po raz drugi zawiesili protest głodowy. Delegacja rezydentów udała się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, by podjąć kolejną próbę rozmów. Beata Szydło nie spotkała się jednak z młodymi lekarzami. Głodówkę wznowiono. 

Lekarze spotkali się z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem, szefową KPRM Beatą Kempą i ministrem Henrykiem Kowalczykiem. 

Rezydenci nie kryli oburzenia faktem, że na spotkaniu nie pojawiła się szefowa rządu. - Czy tak wygląda dialog z młodymi, pełnymi ideałów ludźmi? Czy tak wygląda dopełnienie obietnic i wreszcie, czy tak wygląda zapraszanie liderów protestu do pani premier? - dopytywał lek. Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Jesteśmy upokorzeni. Już nie damy się naciągać i manipulować. Wierzyliśmy i ufaliśmy, ale już nie wierzymy i nie ufamy - podsumował.

Jak przekonywali po spotkaniu jego gospodarze, warunkiem ponownego podjęcia rozmów z premier Szydło jest  jednoznaczne zakończenie protestu i powrót do pacjentów. Minister zdrowia ma też powołać specjalny zespół, który do 15 grudnia wypracuje ustalenia dotyczące zwiększenia nakładów na całą służbę zdrowia. Młodzi lekarze odmówili udziału w pracach tego zespołu, ponieważ, jak mówią, oczekują teraz już tylko konkretów. Mimo to, prace zespołu ruszą już za kilka dni.

Minister Radziwiłł zapowiedział również, że będą prowadzone analizy i rozmowy dotyczące lekarskiej rezydentury. - W kontekście tych protestów rozważane są różne opcje, w tym także taka, żeby w ogóle z formy, jaką jest rezydentura, zrezygnować. Rozważane są także różnego rodzaju formy, które zobowiążą lekarza, który w taki czy inny sposób będzie korzystał z finansowania swojego rozwoju zawodowego, do tego, żeby odpracował te środki publiczne, na które wszyscy się składamy - tłumaczył. 

W piątek w szpitalu, gdzie trwa protest, odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. 


Załączniki

- Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Fot. Adam Guz/ Polska Press