Niemcy: Blisko powstania koalicji rządowej


Politycy z SPD, CDU i CSU są bardzo blisko utworzenia koalicji. Możliwe, że już w styczniu poznamy skład nowego rządu Niemiec. 

Obecnie trwają rozmowy w grupach roboczych. Czasami ich uczestnicy ustalają szczegóły w negocjacjach trwających kilkanaście, a nawet 24 godziny, informuje portal Deutsche Welle.

To już najwyższy czas na powstanie nowego rządu u naszych zachodnich sąsiadów, bo wybory odbyły się tam we wrześniu ubiegłego roku i od tej pory nie wybrano nowego gabinetu. 

Kanclerz Merkel jest zadowolona z ustaleń przyjętych przez grupy robocze w ramach rozmów sondażowych. Przygotowany dokument opierający się na zasadzie ,,dawania i zabierania" kanclerz skomentowała po ponad 24-godzinnych rozmowach CDU i SPD. Chadecja zatwierdziła dokument jednogłośnie. Oznacza to, że zaleca podjęcie negocjacji koalicyjnych, których celem jest powstanie rządu.

Zadowoleni z trwających negocjacji są też przedstawiciele socjaldemokracji na czele z Martinem Schulzem. Uczestnicy rozmów ze strony SPD wyrazili jednogłośnie decyzję o zaleceniu podjęcia rozmów koalicyjnych. Czy tak się stanie, zdecyduje zjazd SPD, który odbędzie się 21 stycznia w dawnej stolicy Republiki Federalnej Niemiec - Bonn. 

 

 

 


Załączniki

- brak opisu