Angela Merkel: To my, Niemcy, ponosimy odpowiedzialność za Holokaust


Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust, powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę. To kolejny zagraniczny komentarz dotyczący ustawy o IPN, którą skrytykowały władze Izraela. 16 lutego do Berlina przyjedzie po raz pierwszy w roli premiera Mateusz Morawiecki.

Nie chcę ingerować w sprawy polskiego ustawodawstwa, ale jako kanclerz Niemiec pragnę tylko powiedzieć, że jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia, do których doszło podczas Holokaustu – powiedziała Merkel w nagraniu, które w sobotę opublikowano na stronie niemieckiego rządu. Kanclerz Niemiec podkreśliła, że naród niemiecki jest odpowiedzialny za obozy koncentracyjne i „każdy niemiecki rząd będzie ją na siebie brał”. – Tylko w ten sposób możemy mieć dobrą, wspólną przyszłość z Polską, ale również z Europą i ze światem – dodała niemiecka kanclerz.

Już wcześniej głos w sprawie afery dotyczącej ustawy zabrał minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel. Podobnie jak w sobotę Merkel, powiedział on, że to Niemcy biorą na siebie odpowiedzialność za Holokaust, a sformułowania takie jak „polskie obozy koncentracyjne” są fałszowaniem historii.

Budząca kontrowersje ustawa o IPN zakłady kary dla osób lub instytucji, które publicznie obarczają polski naród lub państwo odpowiedzialnością za Holokaust i nazistowskie zbrodnie. Kary te to grzywna lub pozbawienie wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę w ubiegłym tygodniu, jednak w obliczu krytyki skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Izrael, a także m.in. USA czy Ukraina krytykują ustawę, gdyż twierdzą, że może uniemożliwić ona badania historyczne, a także stanąć na drodze wolności słowa.  Największe emocje budzi ona właśnie w Izraelu, co pogorszyło polsko-izraelskie stosunki dyplomatyczne.

Komentarz Angeli Merkel w sprawie ustawy o IPN padł w obliczu zaplanowanej na piątek wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie. Szef polskiego rządu został zaproszony do stolicy Niemiec podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w styczniu, oficjalną datę wizyty ogłosił jednak dopiero w piątek rzecznik niemieckiego rzadu  Steffen Seibert. Angela Merkel i Mateusz Morawiecki mają rozmawiać głównie o polsko-niemieckich relacjach oraz o przyszłości Unii Europejskiej. – Angela Merkel podkreślała dziesiątki razy znaczenie naszych relacji z Polską. Pani kanclerz cieszy się z tego, że może powitać w Berlinie nowego polskiego szefa rządu, z którym rozmawiała pierwszy raz na obradach Rady Europejskiej – powiedział na antenie stacji Deutsche Welle Seibert.

Również w opublikowanym w sobotę nagraniu Angela Merkel powiedziała, że cieszy się ze zbliżającego się spotkania z polskim premierem. Jak podkreśliła, „wiąże się ono z możliwościami rozpoczęcia nowego rozdziału w polsko-niemieckich stosunkach”. Szefowa rządu Niemiec przypomniała też, że 27 lat temu Berlin i Warszawa podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy i to na tym dokumencie opierają się polsko-niemieckie relacje, które są „stabilne, nawet mimo różnic zdań”. 


Załączniki

- brak opisu