Kurator twórcy Amber Gold, Marcina P., skazany za niedopełnienie obowiązków


Półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata dla byłego kuratora Marcina P., twórcy piramidy Amber Gold. Mężczyzna, Marek L. za poświadczenie nieprawdy i niedopełnienie obowiązków ma również 3-letni zakaz wykonywania zawodu kuratora sądowego. Wyrok nie jest prawomocny.

- W toku postępowania ustalono, że Marek L. w sporządzonej przez siebie dokumentacji potwierdził wykonanie przez skazanego Marcia P. w całości orzeczonego wyrokiem sądu obowiązku naprawienia szkody wobec około 500 pokrzywdzonych w kwocie ok. 170,5 tysiąca złotych.

Z posiadanych przez kuratora, a przekazanych przez skazanego dowodów wpłat wynikało natomiast, że skazany z obowiązku wywiązał się tylko w niewielkiej części, wobec zaledwie pięciu pokrzywdzonych – relacjonuje prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wyrok sądu w Starogardzie Gdańskim nie jest prawomocny. Dotyczy okresu przed założeniem niesławnej spółki, kiedy Marcin P. odpowiadał karnie za swoją wcześniejszą piramidę finansową firmę "Multikasa". Jak zastrzega, akt oskarżenia wobec, nie pełniącego już funkcji kuratora sądowego, Marka L. do sądu trafił już w grudniu 2012 roku.

 

Załączniki

- Afera Amber Gold wybuchła