Atak zimy w Polsce. Idą śnieżyce i mróz


Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Po kilku cieplejszych dniach do Polski wrócą mrozy. Będzie też mocno padał śnieg. IMGW wydało ostrzeżenie o możliwych oblodzeniach. Gdzie spadnie najwięcej śniegu? Jak niska będzie temperatura w najbliższych dniach? 

Jak informuje IMGW-PIB na swojej stronie internetowej, cieplejsze temperatury w ostatnich dniach zawdzięczaliśmy masom powietrza, które napływały do Polski z południowego zachodu i południa. W niedzielę (11.03) i poniedziałek (12.03) w województwach centralnych i południowych temperatura osiągała 15 stopni Celsjusza, miejscami na południu kraju - aż 18°C.

Od wtorku, 13 marca cyrkulacja nad Polską zaczyna się zmieniać. Już w środę na północy kraju miejscami pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Kolejnej nocy (ze środy na czwartek) deszcz ze śniegiem może padać w wielu rejonach kraju.

- Z każdym dniem będzie coraz chłodniej, a radykalnie pogoda zmieni się od piątku. Znad Morza Barentsa napłynie mroźne arktyczne powietrze. Na północy i północnym wschodzie kraju zacznie padać śnieg, temperatura znacznie obniży się. W sobotę i niedzielę powróci prawdziwa zima. Mroźne powietrze dotrze do nas znad Syberii" - informuje IMGW. - W nocy w województwach północno-wschodnich i w kotlinach górskich temperatura spadnie poniżej -10°C, na pozostałym obszarze kraju mróz będzie trochę lżejszy.

Ujemna temperatura powietrza utrzymywać się będzie także w ciągu dnia, tylko na północnym zachodzie temperatura maksymalna nieznacznie przekroczy 0°C. W całym kraju wystąpią opady śniegu, miejscami, szczególnie na południu, mogą one być intensywne. Silny i porywisty północny wiatr potęgować będzie odczucie chłodu. 

Na podstawie ostrzeżenia IMGW, Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego od godz. 21:00 w środę, 14 marca, do godz. 10:00 w czwartek prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0°C, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, przy gruncie około -2°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 procent. Stopień zagrożenia: 1 (najniższy w 3-stopniowej skali). 

 

Załączniki

- Prognoza pogody dla Polski, 14.03.2018 - 18.03.2018. IMGW ostrzega o oblodzeniach. W najbliższym czasie spadnie temperatura i przyjdzie śnieg