Czas na nową konstytucję? Głos zabrali eksperci. Prezydent Andrzej Duda chce referendum [WIDEO]


Po przeszło 20 latach trzeba poważnie zastanowić się nad zmianami obecnej konstytucji, dostosowaniu jej do współczesnej rzeczywistości politycznej i społecznej - mówił w trakcie prezentacji wyników ankiety konstytucyjnej marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W poniedziałkowej prezentacji wyników ankiety z 2017 roku przeprowadzonej wśród konstytucjonalistów wzięli udział m.in premier, ministrowie i prezes Trybunału Konstytucyjnego. O potrzebie takiego badania mówił prezes PiS, a także prezydent. - Przed prawie dwoma laty, aby rozpocząć dyskusję w sprawie uchwalenia nowej konstytucji prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się do grona wybitnych ekspertów z prośbą o przygotowanie i przedstawienie swojej opinii na temat zmian - mówił marszałek Kuchciński. Do udziału w ankiecie zaproszono m.in. prof. Annę Łabno, prof. Bogusława Szmulika oraz prof. Bogusława Banaszaka (zmarł w styczniu). Ankieta dotyczyła czterech obszarów - zasady konstytucji, statusu jednostki oraz systemu rządów i sądów.

Ankieta nie odpowiedziała w sposób jednoznaczny, gdzie powinny nastąpić zmiany, ale konstytucjonaliści zwrócili m.in. uwagę na potrzebę uregulowania kwestii członkostwa Polski w Unii Europejskiej i podkreślenia zasady suwerenności narodu. - Ma ona charakter konsultacyjny, nawiązujący do tradycji II Rzeczpospolitej i pierwszej ankiety, którą stworzyliśmy w Senacie, tworząc projekt senacki konstytucji dla III Rzeczpospolitej w trakcie pierwszej kadencji Senatu. Pytania, które stawiamy i które interesują dzisiaj większość społeczeństwa są o tyle zasadne, że mamy do czynienia jednak z ponad 20-letnim funkcjonowaniem konstytucji i stawiamy sobie pytania, jak ona w praktyce się sprawdziła - wyjaśniał w rozmowie z dziennikarzami Piotr Andrzejewski, członek Trybunału Stanu. - Prezydent dał impuls do dyskusji o konstytucji tworząc w różnych środowiskach wizję konsultacyjną tego, jak ma ona wyglądać i ten impuls został zrealizowany przy pomocy tej ankiety. Ona jest jednym z elementów w dyskusji, czy będzie referendum i jakie będą pytania referendalne, a o tym zadecyduje prezydent z Senatem. Wtedy będziemy mogli odpowiadać na poszczególne pytania, jak chcemy zmienić albo potwierdzić treść poszczególnych norm konstytucyjnych dzisiaj wiążących - dodał Andrzejewski. Jak zauważył, konstytucja powinna „ulec jednolitej wykładni”. - Mamy przykładowo problem, który powstał między Kancelarią Prezydenta a Ministerstwem Obrony Narodowej - czy prezydent, jako główny zwierzchnik sił zbrojnych i naczelny organ władzy wykonawczej, ma dyspozycyjną władzę jednocześnie nad decyzjami ministra obrony narodowej. Konstytucja nie daje tu jednolitej odpowiedzi - zauważył.

Orędownikiem stworzenia nowej konstytucji stał się prezydent Andrzej Duda. Od wielu miesięcy Kancelaria Prezydneta organizuje spotkania w różnych regionach Polski dotyczące zmin w ustawie zasadniczej. Andrzej Duda chce, by razem z jesiennymi wyborami samorządowymi odbyło się referendum konstytucyjne, w którym obywatele mieliby odpowiedzieć na szereg pytań. - Chcemy, żeby około 10 pytań w referendum dotyczącym konstytucji to były pytania, które stanowić będą efekt pogłębionej rozmowy z Polakami - mówił w sierpniu w Gdańsku wiceszef Kancelarii Prezydenta i pełnomocnik ds. referendum Paweł Mucha. Dotychczas politycy PiS sceptycznie podchodzili do pomysłu połączenia referendum z wyborami samorządowymi, ale ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. A czasu pozostało już niewiele, ponieważ wybory mają odbyć się w jednym z trzech terminów: 21 lub 28 października albo 4 listopada.


Załączniki

- brak opisu