Małopolskie: Smog zwabił premiera Mateusza Morawieckiego do Skawiny. Docenił miasto za walkę o czyste powietrze


Szef rządu Mateusz Morawiecki podkreślił ogromne znaczenie Skawiny w krajowym programie wielkiej termomodernizacji domów jednorodzinnych.

Jednym z miejsc, które tuż po konwencji Prawa i Sprawiedliwości odwiedził premier Mateusz Morawiecki była Skawina. W ten sposób docenił miasto i jego działania na rzecz czystego powietrza. - Zacznę od tego, czym mieszkańcy żyją - problem czystego powietrza, a raczej jego brak - prezes Rady Ministrów rozpoczął niedzielne spotkanie z mieszkańcami, samorządowcami i politykami PiS. W gminie na forach internetowych pojawiły się komentarze do tej wypowiedzi. Przedstawiciele Skawińskiego Alarmu Smogowego na swoim facebooku skomentowali, że na spotkanie nie byli zaproszeni, ale chcieliby na gorąco dodać, że „gmina Skawina nie żyje tym problemem, ona przez niego umiera!”. Tymczasem premier zaznaczył, że w wielkim, krajowym programie termomodernizacji Skawina będzie pierwszym miastem, w którym to laboratorium zadziała. Wskazywał na dwutorowe działania. Po pierwsze: program wspierający wymianę palenisk i termomodernizację domów, na który przez najbliższe lata rząd przeznaczy 25 mld zł. Po drugie: program redukcji emisji spalin przez pojazdy. Jego głównym elementem jest szeroki program wymiany taboru autobusowego. Do tej pory umowy na te działania zostały podpisane z 46 samorządami.

Morawiecki, podobnie jak w Krakowie, tak i w Skawinie mówił o obniżkach podatków i ich lepszej ściągalności, o potrzebie wychodzenia z gospodarki zależnej, racjonalnym rozwoju kraju, wyprawkach dla uczniów. Prezentował plany rządu na kolejne lata i odpowiadał również na pytania mieszkańców. Mieszkańcy pytali o reprywatyzację kamienic, czy powstanie komisja weryfikacyjna, która rozliczy reprywatyzację krakowską, tak jak obecnie rozlicza się warszawską? Jednak tłumaczono im, że sposoby prowadzania reprywatyzacji były w obu miastach różne w Warszawie robił to samorząd w Krakowie - sądy. Mieszkańcy - ze względu na to, że w Skawinie jest elektrownia, pytali również o klastry energetyczne. Możliwości wsparcia takich klastrów, czyli porozumień przedsiębiorców, naukowców, samorządów w celu produkcji energii. Premier odpowiedział, że są dla nich przygotowywane programy pilotażowe.


Załączniki

- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu