Morawiecki: Te reformy sprawią, że będzie lepiej, łatwiej i sprawiedliwiej


- W budżecie pojawiło się 30 miliardów dodatkowych środków. To będzie program, jakiego w III Rzeczpospolitej jeszcze nie było - powiedział premier Mateusz Morawiecki w programie "Gość wydarzeń" w Polsat News. 

Premier na pytanie Doroty Gawryluk, czy „piątka Morawieckiego” nie jest „szaleństwem budżetowym” odpowiedział, że to bardzo prosta konsekwencja usprawnienia działanie państwa i uszczelnienia systemu podatkowego. - Jesteśmy w bardzo dobrym położeniu jeśli chodzi o budżet państwa, doprowadziliśmy do tego, że mafie VAT-owskie musiały pouciekać. Pomyśleliśmy o dzieciach, młodzieży, zadbaliśmy o rodziców, starszych, niepełnosprawnych, ale także o przedsiębiorców i lokalne drogi – powiedział.

- W budżecie pojawiło się 30 miliardów dodatkowych środków w porównaniu do poprzednich lat i my tymi środkami dzielimy się z polskimi rodzinami. Wszystkie propozycje mamy dokładnie przeliczone – dodał Morawiecki.

Szef rządu dopytywany o konkretne kwoty, które zostaną przeznaczone na sfinansowanie planów PiS-u powiedział, że cały budżet stanowi 23 miliardy. - Wyprawka to około 1 mld 400 mln zł, mała działalność gospodarcza i ulga w ZUS to około 500 mln zł, CIT to może być 500-600 mln zł. Program Dostępność+ jest rozpisany na kilka budżetów na wiele lat, w tym budżet Unii Europejskiej – powiedział. Jak dodał, na renowację dróg fundusz będzie wynosił 5 mld zł, nie będzie to jednorazowa kwota i będzie sukcesywnie dopełniana o kolejne środki.

– Wyprawka to wydatek stały, który zaplanowaliśmy już na sierpień tego roku, ale też na wszystkie kolejne lata. Będzie obowiązywał tak długo, jak rządzi PiS – powiedział premier dopytywany przez Dorotę Gawryluk o szczegóły związane z wyprawką dla dzieci.

Premier odniósł się też do do obniżki podatku CIT. Podkreślał, że Prawo i Sprawiedliwość proponuje społeczeństwu „nowy kontrakt społeczny”. - Tych, którzy płacą podatki wyższe od stosunkowo niskich wynagrodzeń, chcemy traktować lżej, a tych, którzy są najbogatsi, którzy w Polsce czasami w ogóle nie płacą podatków, my zaczynamy dopiero opodatkowywać. Nasza filozofia gospodarcza jest inna. Dla polskich rodzin, małych firm, tych co płacą ZUS, PIT, CIT mamy ulgi, a dla tych, którzy oszukiwali jak mafie VAT-owskie czy dla wielkich przedsiębiorców, którzy rozliczali się w rajach podatkowych, chcemy nakładać podatki. Na silnych i wielkich nakładamy podatki, a dla słabszych i mniejszych dajemy ulgi – podkreślił Morawiecki.

- Chcemy być obozem politycznym maksymalnie równych szans - dodał szef rządu. 

 


Załączniki

- brak opisu