Macedonia zmienia nazwę! Koniec sporu z Grecją. Ministerstwo Spraw Zagranicznych gratuluje porozumienia


Macedonia zmienia nazwę! To już oficjalne. Skończył się wieloletni spór tego państwa z Grecją. O całej sprawie poinformowała agencja Associated Press. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pogratulowało stronom zakończenia trwającego wiele lat konfliktu.

Republika Północnej Macedonii - taką nazwę nosić będzie Macedonia. To efekt porozumienia, kończącego trwający od 1992 r. spór tego państwa z Grecją. O osiągniętym konsensusie poinformowała na Twitterze agencja prasowa Associated Press.

Przypomnijmy, że Grecy sprzeciwiali się używaniu nazwy Macedonia przez swojego sąsiada. Ich argumentem było jej historyczne pochodzenie i związek z ich krajem. Oficjalnie, Macedonia funkcjonowała do tej pory pod nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Skutkiem przyjęcia nowej nazwy przez Macedonię będzie cofnięcie greckiego sprzeciwu dotyczącego członkostwa tego państwa w Unii Europejskiej i w NATO. Gratulacje obu państwom złożyło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Załączniki

- Skutkiem przyjęcia nowej nazwy przez Macedonię będzie cofnięcie greckiego sprzeciwu dotyczącego członkostwa tego państwa w Unii Europejskiej i w NATO. Gratulacje obu państwom złożyło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
- Republika Północnej Macedonii - taką nazwę nosić będzie Macedonia. To efekt porozumienia, kończącego trwający od 1992 r. spór tego państwa z Grecją. O osiągniętym konsensusie poinformowała na Twitterze agencja prasowa Associated Press. <blockquote class="twitter-tweet" data-lang="pl"><p lang="en" dir="ltr">BREAKING: Macedonia ends dispute with Greece by agreeing to new name: the Republic of Northern Macedonia</p>— The Associated Press (@AP) <a href="https://twitter.com/AP/status/1006585736144064512?ref_src=twsrc%5Etfw">12 czerwca 2018</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script> Przypomnijmy, że Grecy sprzeciwiali się używaniu nazwy Macedonia przez swojego sąsiada. Ich argumentem było jej historyczne pochodzenie i związek z ich krajem. Oficjalnie, Macedonia funkcjonowała do tej pory pod nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii.