IBRiS: Polakom nie podoba się reforma sądów PiS


Polacy surowo oceniają rządową reformę wymiaru sprawiedliwości – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”.

Badani pytani byli, m.in. o ocenę obecnego Trybunału Konstytucyjnego (już po zmianach wprowadzonych przez Sejm w tej kadencji). Aż 53 proc. z nich oceniło źle prace tej instytucji, a tylko 30 proc. dobrze. Respondenci zostali zapytani także o zaufanie do sądów w Polsce oraz o to, czy zmiany wprowadzone przez rządzących poprawią sytuację w tym zakresie. Okazało się, że 24 proc. badanych nie ufa sądom wcale lub w znikomym stopniu, ponad 32 – ufa w stopniu średnim, a tylko 34 proc. ma zaufanie do tych instytucji.

Jak podkreśla gazeta argumenty PiS o tym, że obecne reformy mają „naprawić sądownictwo", trafiają do niewielkiej liczby badanych - ponad 44 proc. uważa, że zmiany będą mieć negatywny wpływ na poziom zaufania, a tylko 26 proc. twierdzi, że pozytywny. Podobnie jest z pytaniem o niezależność sądów.

Tylko 35 proc. ankietowanych uważa, że sądy są dziś niezawisłe, a aż 47 proc. jest przekonanych, że w wyniku reform PiS niezależność zmniejszy się jeszcze bardziej. Polacy krytycznie oceniają także wszystkie zmiany w sądownictwie przeprowadzane przez PiS. Ponad połowa (54 proc.) badanych ocenia je bardzo źle lub źle, a 38 proc. – dobrze lub raczej dobrze.


Załączniki

- 03.07.2018 warszawa sad najwyzszy protest przeciwko ustawie o kandencji sedzi sadu najwyzszego lamanie konstytucji konstytucja protest sad sady swiatla transparenty flagi nz fot. sylwia dabrowa / polska press