Kandydaci na sędziów oburzeni pytaniami KRS o Gersdorf i SN


Krajowa Rada Sądownictwa sprawdzała kompetencje osób chcących zostać sędziami. W trakcie posiedzenia posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, zadawała pytania, które zdaniem kandydatów miały charakter polityczny.

Trzyosobowe zespoły sprawdzają kandydatów na stanowiska sędziowskie, a następnie wyniki przedstawiają na posiedzeniu plenarnym Krajowej Rady Sądownictwa. Ta z kolei podejmuje decyzję o ewentualnej nominacji na sędziego i rekomenduje kandydaturę prezydentowi. W środę w jednym z zespołów sprawdzających sędziów była posłanka Krystyna Pawłowicz.

Jak informuje „Dzienniki Gazeta Prawna” parlamentarzystka pytała kandydatów, m.in. o spór wokół Sądu Najwyższego, a dokładniej, czy sędzia Małgorzata Gersdorf jest nadaj I prezesem SN. Zdaniem dziennika kandydaci nie chcieli odpowiadać na tego typu pytania, co oburzyło posłankę PiS. – Zasłaniali się tym, że są to ich osobiste poglądy, z których nie muszą się nikomu tłumaczyć – miała mówić Pawłowicz.

Gazeta zaznacza, że nigdy wcześniej na tym etapie aplikacji takie pytania nie padały. Co więcej, według informacji dziennika, sprawdzano także, czy kandydaci są na liście sędziów, którzy w marcu odpowiedzieli na zaproszenie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie i pojechali do Brukseli. W tedy to odbyło się spotkanie z członkami komisji ds. swobód obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Okazało się, że na liście jest m.in Marta Kożuchowska-Warywoda, szefowa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", która swoją kandydaturę na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożyła jeszcze za czasów poprzedniej KRS.

Ten fakt nie umknął uwadze posłanki Pawłowicz. – Pani Kożuchowska-Warywoda jest na liście osób, które jeździły do Brukseli nadawać na Polskę. Jest silnie zaangażowana politycznie. Na zdjęciach stoi ze świeczką koło pana sędziego Żurka (były rzecznik KRS - red.) przed sądem i przed Sejmem. To jest pani sędzia skrajnie politycznie zaangażowana (...) Nie po to była reforma, żeby takie osoby najbezczelniej teraz składały zgłoszenia. Tu jest cała lista osób, gdyby ktoś chciał się zapoznać – miała mówić parlamentarzystka.

Ostatecznie kandydatura Marty Kożuchowskiej-Warywody została odrzucona.


Załączniki

- 18.01.2017 warszawa komisja ustawodawcza ustawa komisja weryfikacyjna ds reprywatyzacji stolica sejm polityka pis po nz - krystyna pawlowicz fot marek szawdyn/polska press