New York Times: Jarosław Kaczyński nie czuje się dobrze. Jego stan jest poważniejszy, niż mówią o tym politycy PiS


Jarosław Kaczyński „nie czuje się dobrze”, pisze „New York Times”. Amerykański dziennik zauważa, że z powodu stanu zdrowia prezes Prawa i Sprawiedliwości jest coraz częściej nieobecny i to w momencie, kiedy „Polska jest na rozstaju dróg w związku ze sporem z Unią Europejską z powodu odchodzenia od zachodniej demokracji i praworządności oraz cotygodniowych protestów na ulicach”.

Autorzy artykułu Marc Santora i Joanna Berendt, którzy piszą o Jarosławie Kaczyńskim jako „najpotężniejszym polityku w Polsce”, twierdzą, że lider PiS „prawdopodobnie zrobił więcej dla ukształtowania Polski niż jakikolwiek inny [polski] polityk od czasu wyzwolenia się spod sowieckiej okupacji”. „W tym krytycznym [dla Polski] momencie jest on często nieobecny”, czytamy w artykule w „New York Times”. Dziennik podkreśla również, że o stanie jego zdrowia rozmawia się już nie tylko w Polsce, ale również w stolicy Unii Europejskiej, Brukseli. Santora i Berendt, który twierdzą, że Polska jest obecnie „na rozdrożu”, przypominają o niedawnym pobycie Jarosława Kaczyńskiego w szpitalu oraz operacji kolana. Sugerują także, że jego stan jest poważniejszy, niż mówią o tym politycy PiS, którzy wszelkie spekulacje o politycznej emeryturze lidera Prawa i Sprawiedliwości nazywają „bzdurą”.

„Kaczyński spędził w szpitalu 37 dni, a po powrocie do domu pojawił się publicznie tylko kilka razy”, dodaje „New York Times” i podkreśla, że 69-letni polityk wygląda na „osłabionego” i podpiera się laską. Dziennikarze amerykańskiego dziennika cytują również słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o konieczności przyjęcia Kaczyńskiego do szpitala w maju, ponieważ „istniało zagrożenie dla jego życia”.

W „New York Times” czytamy również, że w Prawie i Sprawiedliwości już rozpoczęły się walki o polityczną schedę po Kaczyńskim, mimo że oficjalnie nie mówił on o swoim ewentualnym odsunięciu się w cień. „[W Polsce] spekuluje się również, że z powodu problemów ze zdrowiem Jarosław Kaczyński nie ustalił list kandydatów do wyborów samorządowych”, dodają Marc Santora i Joanna Berendt. Przypominają oni również, że po wyborach jesienią tego roku polityka czeka kolejna operacja.


Załączniki

- fot. Bartek Syta