Kraków: Nieuczciwi farmaceuci wyłudzali pieniądze z NFZ


Właściciel kilku aptek, wraz matką oraz byłą żoną, wyłudził z Narodowego Funduszu Zdrowia 4 mln 300 tys. złotych.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie zatrzymali trzy osoby, podejrzane o wyłudzenie środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu refundacji leków. Był to efekt śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Krowodrza, dotyczącego przestępczego działania tych osób w latach 2008 -2013 r. W postępowaniu zakwestionowano ponad 55 tys. recept, które zostały wykorzystane przez nieuczciwych farmaceutów. 45-letni mężczyzna – farmaceuta - właściciel kilku aptek na terenie województwa małopolskiego, wraz z 39-letnią (byłą) żoną oraz 72-letnią matką, pracowali w rodzinnym biznesie.

Zebrane w toku postępowania materiały dowodowe jasno wskazują, że oprócz legalnej działalności gospodarczej, w 2008 r. cała trójka rozpoczęła przestępczy proceder, polegający na przerabianiu recept i uzyskiwaniu na ich podstawie nienależnych środków finansowych z NFZ z tytułu refundacji leków. Sprawcy wykorzystywali m.in. recepty in blanco, recepty bez daty wystawienia, czy jakiś danych pacjenta . Na innych, prawidłowo wypełnionych, do spisu leków dobijali inne medykamenty, za które dostawali refundacje. Jeszcze inne blankiety przerabiali, zmieniając ilość przepisanego przez lekarza środka leczniczego.( z 2 opakowań robili np. 20 ).

To tylko niektóre z metod oszustwa, a takich śledczy dopatrzyli się ok. 30. Z tytułu refundacji leków, nieuczciwi farmaceuci wyłudzili z Narodowego Funduszu Zdrowia 4 mln. 300 tys. złotych. Wszyscy troje usłyszeli zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz fałszowania dokumentów. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzenia działalności gospodarczej w postaci aptek, a także zakaz opuszczania kraju.


Załączniki

- brak opisu