Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy. Jest decyzja Sądu


 

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w czwartek wieczorem decyzję prezydent Hanny Gronkiewicz- Waltz zakazującą Marszu Niepodległości w stolicy.

 

 

W środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz na konferencji prasowej poinformowała o wydaniu zakazu organizacji Marszu Niepodległości, który w niedzielę miał przejść ulicami Warszawy.

 

 

Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że ze względu na strajk policjantów zagrożone byłoby bezpieczeństwo uczestników wydarzenia i mieszkańców stolicy. - Zakazałam Marszu Niepodległości, decyzję podpisałam osobiście. Konsultowałam ją z prezydentem elektem Rafałem Trzaskowskim - przyznała w środę Gronkiewicz-Waltz. - Przy obecnych kłopotach policji trudno uwierzyć, że uda się jej zapewnić bezpieczeństwo - oceniła. - Uważam z całą odpowiedzialnością, że nie tak powinno wyglądać stulecie odzyskania przez państwo polskie niepodległości. Stąd moja decyzja o zakazie marszu – podsumowała Gronkiewicz- Waltz.

 

 

Stowarzyszenie Marszu Niepodległości złożyło odwołanie od tej decyzji twierdząc, że wskazując, że "zakaz jest prewencyjny, a z Hanny Gronkiewicz-Waltz wychodzi buta, arogancja i pogarda do wolności organizowania zgromadzeń".

 

 

Marsz Niepodległości i tak przejdzie - mówił w rozmowie z Onetem Krzysztof Bosak. - Jeśli jest taka możliwość, to od decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz odwołamy się także do sądu. Ale niezależnie od tego, co się stanie, marsz odbędzie się zgodnie z planem- zapewniał.

 


Załączniki

- fot. Szymon Starnawski