Najbogatsze rodziny w Polsce i ich majątki. Nowe dynastie?


Przyszedł czas na najbogatsze polskie rodziny. "Wprost" wziął pod lupę majątki biznesów polskich rodzin, jednak zazwyczaj wszystko zaczyna się od bogatych rodziców, którzy przekazują swój dorobek dzieciom. Co zrobią z takim kapitałem? Stworzą podwaliny pod dynastie polskiego biznesu, czy roztrwonią rodzinny dorobek? Zobacz w galerii, które rodziny w Polsce zarabiają najwięcej.


Załączniki

- Przyszedł czas na najbogatsze polskie rodziny. "Wprost" wziął pod lupę majątki biznesów polskich rodzin, jednak zazwyczaj wszystko zaczyna się od bogatych rodziców, którzy przekazują swój dorobek dzieciom. Co zrobią z takim kapitałem? Stworzą podwaliny pod dynastie polskiego biznesu, czy roztrwonią rodzinny dorobek? Zobacz w galerii, które rodziny w Polsce zarabiają najwięcej.
- [b]MIEJSCE 20:[/b] [b]SZEWCZYKOWIE[/b] [b]MAJĄTEK: 440 mln zł[/b] Szewczykowie (Bogdan Szewczyk z żoną Iwoną i dziećmi: Anną, Moniką, Grzegorzem, Justyną i Aleksandrą) Szewczykowie stoją za firmą [b]Fabryka Mebli Bodzio[/b], która swoją siedzibę ma w Goszczu. Przedsiębiorstwo założone zostało w 1985 roku.
- [b]MIEJSCE 19: SOSZYŃSCY MAJĄTEK: 500 mln zł[/b] Soszyńscy (Dorota i Wojciech Soszyńscy z córką Nicole) Państwo Soczyńscy są większościowymi udziałowcami w spółkach [b]Oceanic i Euro Fragrance[/b]. Historia tej pierwszej liczy 30 lat, kiedy kosmetyki produkował ojciec Wojciecha, Ignacy.
- [b]MIEJSCE 18: PLACKOWIE MAJĄTEK: 506 mln zł[/b] Plackowie (Adam Placek z synem Mikołajem) Plackowie stoją za firmą [b]Oknoplast[/b]. Przedsiębiorstwo w 1994 założył Adam Placek. Na zdjęciu z prawej Mikołaj Placek.
- [b]MIEJSCE 17: BACHLEDA-CURUŚ MAJĄTEK: 660 mln zł[/b] Bachleda-Curuś (Adam Bachleda-Curuś z synami: Adamem, Andrzejem, Albertem i Antonim) Adam Bachleda-Curuś to właściciel spółki [b]Bachleda Grupa Inwestycyjna[/b], która od lat zajmuje się m. in. nieruchomościami.
- [b]MIEJSCE 16: PODNIESIŃSCY MAJĄTEK: 800 mln zł[/b] Podniesińscy (Anna Podniesińska z mężem Antonim i synami: Bogusławem i Sławomirem) Podniesińscy, dzięki licznym podróżom, odpowiadają m. in. za sprowadzenie do Polski takich marek, jak DHL, Bata czy agencja reklamowa Oglivy&Mather a także ubrania od Oscara Jacobsona. Inwestują także w nieruchomości i angażują się w działalność charytatywną.
- [b]MIEJSCE 15: PAZGANOWIE MAJĄTEK: 900 mln zł[/b] Pazganowie (Kazimierz Pazgan z dziećmi: Konradem i Magdaleną) Pazganowie stoją za sukcesem grupy Konspol. Ich produkty odbierają restauracje KFC, MCDonald's, a także trafią do dużych sieci sklepów.
- MIEJSCE 14: ZIAJOWIE MAJĄTEK: 914 mln zł Ziajowie (Zenon Ziaja z żoną Aleksandrą i dziećmi: Bartoszem i Barbarą) Zenon Ziaja jest prezesem spółki [b]Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków[/b]. Jego artykuły kojarzy większość z nas. Z wykształcenia farmaceuta, urodził się w Sosnowcu.
- [b]MIEJSCE 13: WEJCHERTOWIE MAJĄTEK: 967 mln zł[/b] Wejchertowie (Łukasz Wejchert z siostrami: Agatą Wejchert-Dworniak i Victorią Wejchert) [b]Dirlango[/b], holding należący do Łukasza Wejcherta i Macieja Żaka, koncentruje się na inwestycjach w rynek nowych technologii.
- MIEJSCE 12: LIKUSOWIE MAJĄTEK: 1 mld zł Likusowie (Bracia Wiesław, Tadeusz i Leszek z dziećmi Wiesława Likusa: Moniką i Arkadiuszem) Swój majątek wpływowa rodzina z Krakowa zbudowała dzięki hotelom, restauracjom i biurom.
- [b]MIEJSCE 11: MOKRYSZOWIE MAJĄTEK: 1,3 mld zł[/b] Mokryszowie (Kazimierz Mokrysz z żoną Teresą i dziećmi: Sylwią i Adamem) To do Mokryszów należy kawowe imperium [b]MOKATE[/b].
- [b]MIEJSCE 10: STOKŁOSOWIE MAJĄTEK: 1,5 mld zł[/b] Stokłosowie (Henryk Stokłosa z żoną Anną Stokłosą i synami: Tomaszem, Łukaszem i Sławomirem) Stokłosowie czerpią zyski m. in. z firm z branży utylizacyjnej i spożywczej.
- [b]MIEJSCE 9: ĆWIKOWIE MAJĄTEK: 1,7 mld zł[/b] Ćwikowie (Aleksander Ćwik z synami: Grzegorzem, Sebastianem i Marcinem) Aleksander Ćwik jest ojcem sukcesu sieci meblowej [b]Agata Meble[/b], z siedzibą w Katowicach.
- [b]MIEJSCE 8: KOMOROWSCY MAJĄTEK: 2 mld zł[/b] Komorowscy (Zbigniew Komorowski z żoną Barbarą i synem Piotrem) Komorowscy stoją za sukcesem firmy Bakoma, założonej w 1989 roku.
- MIEJSCE 7: FURMANOWIE MAJĄTEK: 2,1 mld zł Furmanowie (Andrzej Furman z synami: Jackiem, Wojciechem i Tomaszem) Firma Aflofarm inwestuje w produkcję leków i środków farmaceutycznych. W 2006 roku Andrzej Furman przekazał firmę swoim synom: Jackowi, Wojciechowi i Tomaszowi.
- [b]MIEJSCE 6: DOMOGAŁOWIE MAJĄTEK: 2,2 mld zł[/b]pixapixab Domogałowie (Jacek Domogała z synem Tomaszem) Jacek Domogała to twórca [b]Grupy Famur[/b] zajmującej się produkcją maszyn i urządzeń stosowanych w górnictwie podziemnym. Dzieło Jacka Domogały kontynuuje jego syn Tomasz, który poza Famurem, poprzez fundusz [b]TDJ[/b] kontroluje giełdowe grupy kapitałowe: Polską Grupę Odlewniczą i Zamet Industry.
- [b]MIEJSCE 5: JUROSZKOWIE MAJĄTEK: 3,1 mld zł[/b] Juroszkowie (Zbigniew Juroszek z synem Mateuszem) Juroszkowie działają prężnie w branży nieruchomości (Atal), ponadto Mateusz Juroszek jest prezesem bukmacherskiego potentata STS.
- [b]MIEJSCE 4: PTAKOWIE MAJĄTEK: 3,1 mld zł[/b] Ptakowie (Antoni Ptak z dziećmi: Dawidem, Albertem, Anną, Katarzyną, Antonim i Antoniną) Główny trzon imperium Ptaków stanowi [b]Ptak Fashion City[/b], w którego wchodzą centrum handlu detalicznego, największy w Polsce outlet odzieżowy i wielka hurtownia z odzieżą damską. Ponadto w posiadaniu rodziny jest środek wystawienniczy Warsaw Expo w Nadarzynie.
- [b]MIEJSCE 3: STARAKOWIE MAJĄTEK: 5,8 mld zł[/b] Starakowie (Jerzy Starak z żoną Anną Woźniak-Starak i synem Piotrem Woźniakiem-Starakiem) Starakowie działają w branży farmaceutycznej. Jerzy Starak jest właścicielem m.in. Polpharmy i Polfy.
- [b]MIEJSCE 2: SOLORZOWIE MAJĄTEK: 9,1 mld zł[/b] Solorzowie (Zygmunt Solorz z synami: Piotrem i Tobiasem) W posiadaniu Solorzów znajduje się wiele przedsiębiorstw działających na rynku mediów, telekomunikacji oraz finansów.
- [b]MIEJSCE 1: KULCZYKOWIE MAJĄTEK: 15,9 mld zł[/b] Kulczykowie (Grażyna Kulczyk z dziećmi: Dominiką i Sebastianem) Spadkobiercy imperium finansowego Jana Kulczyka. Aktywa pozostające w rękach dzieci: Dominiki i Sebastiana to między innymi Ciech, Autostrada Wielkopolska, Neconde, Serinus i wiele innych.