Wrocław: Jan Szurmiej będzie dyrektorem Teatru Polskiego?


Najprawdopodobniej to Jan Szurmiej zastąpi Cezarego Morawskiego na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego. Wcześniej był on związany z zielonogórską sceną.

Przypomnijmy: 26 listopada odwołano Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na razie jego obowiązki pełni Kazimierz Budzanowski, dotychczasowy wicedyrektor teatru, odpowiadający za sprawy administracyjne i finansowe. Wcześniej Budzanowski był także pracownikiem Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Już wtedy pojawiły się pytania: kogo marszałek może wskazać na kandydata na dyrektora Teatru Polskiego.

Dziś wiadomo, że jedną z proponowanych postaci jest Jan Szurmiej, reżyser i aktor mocno związany ze sceną zielonogórską. W Teatrze Lubuskim wyreżyserował kilka spektakli i to takich, których mocną stroną była oprawa muzyczna. Trzeba tu wymienić: „Piaf”, „Ach, Odessa Mama” czy „George i Ira Gershwin”. Czy właśnie w muzyczną stronę pójdzie teraz oferta kulturalna Teatru Polskiego? Na razie nie wiemy.

Pewne jest natomiast, że 73-letniego Jana Szurmieja na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego zaproponował marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski. - Chcielibyśmy, by Teatr Polski pracował na najwyższym poziomie, by widzowie dostawali najlepszą ofertę kulturalną. Wierzę, że uda się powrócić do tego poziomu - mówił przy okazji odwołania Morawskiego Michał Bobowiec, członek zarządu odpowiedzialny za kulturę. Cezary Morawski najprawdopodobniej zostanie w Teatrze, tyle że nie na stanowisku dyrektora.

Wszystko przez zapisy zawarte w jego kontrakcie i fakt, że wkrótce nabierze już praw emerytalnych, zatem przysługuje mu okres ochronny. Jego pensja zasadnicza musi pozostać niezmieniona. Dotąd Cezary Morawski zarabiał 12 tys. zł miesięcznie. Teatr Polski był zadłużony już na około 1 300 000 złotych. Teraz zostało do spłacenia jeszcze 400 tys. złotych, a do końca roku wszystkie długi zostaną uregulowane.


Załączniki

- Jan Szurmiej