Chełmska SG rozbiła grupę odpowiedzialną za przemyt ludzi na wschodniej granicy


Funkcjonariusze Straży Granicznej w Chełmie zatrzymali 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem ludzi. 5 z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG pracowali pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Rozbita grupa działała od maja 2016 roku do końca sierpnia 2017 roku w Warszawie, Kaliszu oraz w innych miejscowościach na terenie kraju. Także za granicą w Rosji, Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie.

Liderami grupy byli dwaj obywatele Wietnamu, w jej skład wchodzili także Polacy. Gang przeprowadził przez granicę łącznie ponad 100 nielegalnych migrantów z Wietnamu. Z Polski migranci byli przerzucani do Niemiec, Francji i Belgii. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i udział w grupie o charakterze międzynarodowym oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy Polski.

Sąd zastosował wobec 5 zatrzymanych tymczasowy areszt w obawie o ich ucieczkę i matactwo. Wobec dwóch podejrzanych poręczenie majątkowe w kwocie po 30 tys. zł, dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia. Śledztwo ma charakter rozwojowy, nie wyklucza się dalszych zatrzymań w tej sprawie.


Załączniki

- Chełmska SG rozbiła grupę odpowiedzialną za przemyt ludzi na wschodniej granicy