Zabiorą ci prawo jazdy przez leki na astmę?


Prawo jazdy może zostać zabrane przez leki na astmę? Istnieje taka możliwość, a przekonał się o tym jeden z kierowców zawodowych. W trakcie policyjnej kontroli została wykryta w jego organizmie amfetamina. Jak to możliwe? Jak się okazuje wszystko przez leki na astmę. MSWiA wydało w tej sprawie decyzję i sam fakt zażywania takich leków nie może zostać uznany za okoliczność łagodzącą. Jeśli taka sytuacja w przyszłości się powtórzy, to może skutkować utratą prawa jazdy.

Sytuacja, która opisuje portal prawodrogowe.pl powinna być przestrogą dla kierowców, którzy chorują na astmę. Jak się okazuje, jeden z zawodowych kierowców w czasie kontroli drogowej miał poważne problemy ze względu na stosowanie leków na astmę. W trakcie trwania czynności przeprowadzanych przez policjantów okazało się, że:

  • policyjny sprzęt wykrył w organizmie kierowcy obecność amfetaminy,
  • kierowca tłumaczył się, że przyjmuje leki na astmę (Ventolin).

Tłumaczenia kierowcy okazały się jednak niewystarczające. Jakby tego było mało, sytuacja się powtórzyła i podczas kolejnej kontroli ten sam kierowca ostatecznie stracił prawo jazdy. Sprawa ostatecznie zakończyła się po myśli kierowcy, jednak:

  • nie mógł on wykonywać swojego zawodu, co odbiło się na jego sytuacji finansowej,
  • w celu uniknięcia podobnych sytuacji interweniował on w tej sprawie do posła na Sejm - Józefa Lassoty.

Wszystko przez substancję Salbutamol zawartą w leku na astmę, który wykazał obecność amfetaminy w organizmie badanego kierowcy, mimo tego, że nigdy jej nie przyjmował.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oświadczenie w tej sprawie tłumacząc, że należy eliminować z ruchu wszystkich kierujących, którzy przed rozpoczęciem jazdy zażyli "środki w istotny sposób zmniejszające sprawność psychomotoryczną". MSWiA zwraca uwagę, że priorytetem jest bezpieczeństwo na drogach. Konieczne jest zabranie prawa jazdy w chwili gdy występuje podejrzenie, że kierujący:

  • jest po spożyciu alkoholu,
  • jest pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.
Resort podkreślił również, iż sprzęt, którym posługują się funkcjonariusze policji jest w pełni profesjonalny i trudno negować jego wynik, natomiast decyzję o tym, czy po spożyciu danego leku można prowadzić samochód, pacjent powinien podjąć po konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się ze skutkami tego leku.

Prawo jazdy stracić możemy za punkty karne. Ilość punktów karnych jest różna dla kierowców w zależności od stażu.

  • 20 punktów karnych - to limit dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy mniej niż rok,
  • 24 punkty karne - to limit dla kierowców, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok.

Gorzej mają kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok - jeśli przekroczą limit zostaje im anulowane prawo jazdy i muszą zdobywać uprawnienia od nowa. W wypadku kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne, czeka ich:

  • egzamin sprawdzający ich umiejętności,
  • jeśli ukończą go pozytywnie - mogą odzyskać prawo jazdy.

 


Załączniki

- Prawo jazdy stracisz przez leki na astmę? Kierowco uważaj. MSWiA wydało decyzję [9.02.2019]