W lęborskim szpitalu odkryto narzędzia lekarskie zawinięte w gazety z 1938 r.


Na poddaszu przebudowywanego oddziału psychiatrycznego lęborskiego szpitala odnaleziono narzędzia lekarskie zawinięte w niemieckie gazety z 1938 roku

Narzędzia chirurgiczne były zamurowane na poddaszu przebudowywanego właśnie oddziału psychiatrycznego. Wśród nich znalazły się narzędzia zabiegowe, ginekologiczne, podstawowe i stomatologiczne. Narzędzi było blisko 200 lub 300. Wszystko wskazuje, że zostały schowane przez uciekających z Lęborka Niemców. Były zawinięte w gazety z 1938 roku. W opinii Zachariasza Frącka z Lęborskiego Bractwa Historycznego, narzędzia mogą mieć bardzo ciekawą historię. - Julian Węgrzynowicz, który kiedy przyjechał do Lęborka po tym, jak uczestniczył w marszu śmierci,opowiadał, że nie można było wykonać operacji, bo brakowało narzędzi - opowiada Zachariasz Frącek.

- Kiedy Rosjanie zażądali od niemieckiego lekarza, by przeprowadził operację on nie miał czym. Według relacji Węgrzynowicza został rozstrzelany. Zdaniem Zachariasz Frącka, nie ma pewności, że rzeczywiście tak to właśnie wyglądało, ale Niemcy starali się utrudnić życie czerwonoarmistom m.in.. ukrywając narzędzia lekarskie. Lekarze płacili później za to straszną cenę.-Tak naprawdę tych narzędzi było więcej, jednak niewątpliwie wszystko robili, żeby utrudnić Armii Czerwonej marsz w kierunku Gdyni -mówi Zachariasz Frącek.

Narzędzia był zawinięte w gazety z 1938 roku. - Niemcy uciekali, również niemieccy lekarze. Chowali narzędzia. Nie chcieli, żeby wpadły w ręce Rosjan. Liczyli na to, że tu wrócą. Nie wrócili. Pozostały po nich narzędzia lekarskie. Narzędzia są doskonale zachowane. Wówczas na tym terenie nie było "psychiatryka". Powstał później. Psychiatryk mieścił się w budynku w dzisiejszej jednostce wojskowej.- opowiada Zachariasz Frącek. - Docelowo do około 700 a pacjentów - opowiada Frącek Dopiero po drugie wojnie światowej w tym budynku była porodówka. - W 1945 roku mieściły się Diakonice - opowiada Zachariasz Frącek. - Siostry zakonne zakonu ewangelickiego.


Załączniki

- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu