Ostrzeżenie GIS: Salmonella w waflach tortowych. Nie wolno ich jeść


GIS ostrzega w komunikacie przed spożywaniem wafli tortowych firmy Tadex. Może znajdować się w nich Salmonella Anatum, ponieważ do ich produkcji użyto zanieczyszczonego mleka. 

Kupiłeś wafle tortowe? Uważaj. Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym ostrzega, że do produkcji wafli użyto zanieczyszczone Salmonellą Anatum mleko w proszku. - Spożycie produktu wiąże się z potencjalnym ryzykiem zakażenia pałeczką Salmonella - ostrzega GIS.

SZCZEGÓŁY:

  • Nazwy:
  • Wafle suche Mega PAAKA, 400 g
  • Wafle suche Tortowe, 140 g
  • Chrupaki, Wafle suche, 70 g
  • Wafle suche, 170 g
  • Producent: Zakład Handlowo-Usługowy „Tadex” Tadeusz Koniak ul. Kościuszki 13, 59-400 Jawor
  • Nr partii/data minimalnej trwałości: od 07.09.2019 do 22.09.2019

Jak czytamy w komunikacie: "W związku z postępowaniem wyjaśniającym w sprawie mleka w proszku zanieczyszczonego Salmonella Anatum organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadziły kontrolę u odbiorcy kwestionowanej partii mleka w proszku – Zakładzie Handlowo-Usługowym „Tadex” Tadeusz Koniak. Ustalono, że kwestionowana partia mleka w proszku została wykorzystana do produkcji wafli suchych. Ze względu na potencjalną możliwość zanieczyszczenia krzyżowego producent zdecydował o wycofaniu z obrotu wszystkich produktów, do produkcji których użyto kwestionowany surowiec. Fabryka wafelków Tedex dokłada wszelkich starań, by być przodującą, najskuteczniej działającą w swojej branży w powiecie jaworskim. Nasza oferta to ponad 3000 artykułów branży spożywczej i przemysłowej. Posiadamy niezbędne zaplecze logistyczne. W 2004 roku rozpoczęto działania w kierunku dalszego rozszerzenia działalności – produkcji wafli suchych - informuje Tedex. 20 września 2005 roku ukończona została inwestycja i wypieczono pierwsze wafle. Ich receptura uwzględnia wieloletnie doświadczenia polskich cukierników i skonsultowana została z uznanymi rzeczoznawcami w branży piekarniczej. Nad ich jakością czuwa przeszkolona załoga, wdrożone „Dobre Praktyki Produkcyjne” oraz… tradycja związana z miejscem ich produkcji – miastem JAWOR, „Miastem Chleba – Miastem Pokoju”.


Załączniki

- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu