Wielkopolska: Odkryto średniowieczną osadę w Puszczy Zielonka


Czy dzięki pracom archeologicznym poznamy także historię Gaci? Czy dawna osada doczeka się wizualizacji tak samo jak odkryte przed kilkoma laty zaginione miasto - Dzwonowo?

Jak się okazuje w naszym regionie przed wiekami istniało znacznie więcej ośrodków cywilizacyjnych. W ostatnich dniach portal onet.pl informował o odnalezieniu przez archeologów na łące zarysów dawnej miejscowości - Gać - aktualnie jest to niewielka wioska położona tuż za granicami naszego powiatu. - Dopiero w tym roku w czerwcu, kiedy Wielkopolskę nawiedziła potężna susza, na zdjęciach wykonanych z drona przez Kaspra Hanusa i zdjęciach z samolotu, zrobionych przez Piotra Wronieckiego, udało się potwierdzić, że na łące, o której mówili mieszkańcy, znajdują się pozostałości dawnej zabudowy. Gać była w średniowieczu dużą wsią.

W 1335 roku ufundowano tu drewniany kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła, a w skład parafii oprócz Gaci wchodziło także pięć pobliskich miejscowości: Łopuchowo, Łoskoń, Wojnowo, Brzeźno i Włókna - okolice dzisiejszego Potrzanowa - informuje onet. To kolejne odkrycie dokonane przez archeologów. Odnalezienie tajemniczej osady sprzed wieków wągrowieccy badacze poinformowali świat podczas konferencji naukowej wiosną 2014 roku. Od tamtego czasu w Dzwonowie trwają prace archeologiczne. W miejscu gdzie niegdyś istniało miasto odkopano wiele ciekawych przedmiotów, wśród nich między innymi okucie pasa przedstawiające Matkę Boską. To było prezentowane już podczas wystaw w wągrowieckim muzeum. Dodatkowo powstała specjalna animacja pokazująca jak niegdyś wyglądało miasto i pobliska siedziba rycerska.

Pierwsze wzmianki o Dzwonowie sięgają okresu sporu Henryka Głogowskiego z Władysławem Łokietkiem, który miał miejsce po zamordowaniu, co ciekawe także w naszej okolicy, króla Przemysła II. Do schedy po bezdzietnym monarsze stanęło wówczas dwóch możnych. Z jednej strony Władysław Łokietek, z drugiej jeden z najbliższych współpracowników zmarłego króla, właśnie Henryk Głogowski. Spór ten doprowadził do swoistego podziału Wielkopolski i miejscowych możnych. W 1310 roku właśnie w Dzwonowie odbył się wielki zjazd rodu Nałęczów. Z czasem jednak znaczenie Dzwonowa zaczęło maleć. Po wiekach stało się ono tylko niewielką wioską... 


Załączniki

- brak opisu