Syrop Ibufen dla dzieci FORTE wycofany z aptek. GIF: stężenie ibuprofenu niewłaściwe


Ibufen dla dzieci FORTE ma być wycofany decyzją Głównego Inspektora Farmaceytycznego. 10 września 2019 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności o wycofaniu z aptek popularnego leku dla dzieci. Powodem jest wada jakościowa, a decyzja GIFu ma rygor natychmiastowej wykonalności. Podajemy, na czym polega wada jakościowa Ibufenu dla dzieci FORTE. Sprawdź numery seryjne oraz czy masz wadliwy lek w swoim domu?

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym znika z aptek w całej Polsce. Powodem wycofania Ibufenu dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym jest wada jakościowa. GIF w swojej decyzji podaje, że we wszystkich lekach jednej z wypuszczonych serii występuje niewłaściwa zawartość ibuprofenu. Z tego powodu seria zostaje wycofana z całego kraju. Dokładnie chodzi o:

  • Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym (Ibuprofenum), 200 mg/5 ml, zawiesina doustna:
  • numer seryjny: 031118,
  • termin ważności: 11.2020.

Ibufen dla dzieci FORTE jest lekiem przeznaczony do stosowania u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Ulotka informuje, że lek należy zażywać w następujących przypadkach:

  • gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych),
  • bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym da umiarkowanego (także bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego).

Dawkowanie leku różni się w zależności od wieku chorego. Ibufen dla dzieci Forte można stosować już od 1. roku życia. 

Skład: 5ml zawiesiny zawiera: substancję czynną: 200mg ibuprofenu oraz substancje pomocnicze: hypromeloza, guma ksantan, glicerol (E422), sodu benzoesan (E211), maltitol ciekły (E965), sodu cytrynian, kwas cytrynowy jednowodny, sacharyna sodowa (E954), sodu chlorek, aromat malinowy, woda oczyszczona. Działanie: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne.

Przeciwwskazania dla stosowania Ibufenu:

  1. nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  2. u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej;
  3. choroba wrzodowa, krwawienie z żołądka i/lub dwunastnicy;
  4. ciężka niewydolność wątroby;
  5. ciężka niewydolność nerek;
  6. ciężka niewydolność serca;
  7. osoby przyjmujące jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  8. u pacjentów, z krwawieniem z naczyń mózgowych lub z innym czynnym krwawieniem;
  9. u pacjentów ze skazą krwotoczną lub z niewyjaśnionymi zaburzeniami układu krwiotwórczego;
  10. ciężkie odwodnienie (wywołane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów);
  11. III trymestr ciąży;
  12. niemowlęta o wadze poniżej 5kg.
 

Załączniki

- Ibufen dla dzieci FORTE wycofany z aptek decyzją GIF. Trwa akcja w szpitalach. Ibufen to popularny lek dla dzieci
- Ibufen dla dzieci FORTE wycofany z aptek decyzją GIF. Trwa akcja w szpitalach. Ibufen to popularny lek dla dzieci