Tarnów. Międzyuczelniana wymiana zakończona śledztwem. Turek podejrzany o gwałt na studencce z Hiszpanii


Prokuratura Rejonowa w Tarnowie prowadzi śledztwo w sprawie gwałtu, do którego miało dojść na początku w listopada w jednym z tarnowskich hoteli. 26-letnia Hiszpanka oskarża 24-latka z Turcji, że wykorzystał ją seksualnie. Oboje przebywali w Polsce w ramach międzyuczelnianej wymiany.

Studenci z różnych krajów Europy spędzili w Tarnowie kilka dni. Podczas jednego z wieczorów młodzi ludzie urządzili sobie w hotelu imprezę zapoznawczą. Późno w nocy 24-letni Turek zaprosił do swojego pokoju poznaną koleżankę z Hiszpanii. Według jej zeznań, gdy zostali sami, mężczyzna miał ją siłą zmusić do odbycia stosunku. Dwa dni później studentka zdecydowała się zgłosić sprawę na policję.

Kobieta została przesłuchana w obecności biegłego psychologa. - Stwierdził on, że zeznania kobiety są wiarygodne. Pokrzywdzona potwierdzała, że została podstępem zwabiona do pokoju, a później przemocą padła ofiarą przestępstwa - informuje Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. 24-latek został zatrzymany przez policję. Śledczy postawili mu zarzut gwałtu. Obywatel Turcji do winy się nie przyznał. Potwierdził, że spędził noc z Hiszpanką, ale nie robił niczego wbrew jej woli

Sąd Rejonowy w Tarnowie postanowił jednak o umieszczeniu mężczyzny w tymczasowym areszcie. Obrońca podejrzanego odwołał się od tej decyzji, a Temida uchyliła areszt. Sąd okręgowy argumentował to tym, że pokrzywdzona wróciła już do swojego kraju i nie ma dla niej zagrożenia ze strony podejrzanego. Wobec obywatela Turcji zastosowano poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. - Zabrano mu paszport, a z tego powodu, że Turcja nie jest w strefie Schengen, opuszczenie Polski nie powinno być dla niego łatwe - podkreśla rzecznik prasowy Prokuratury.

Śledczy planują jeszcze kolejne czynności procesowe z udziałem studentki z Hiszpanii. - Ponieważ kobieta wróciła już do swojej ojczyzny, zwrócimy się do organów z Hiszpanii o pomoc prawną - mówi prok. Sienicki. 24-letniemu obywatelowi Turcji grozi kara do 12 lat więzienia. 


Załączniki

- Śledczy będą teraz zwracać się do śledczych z Hiszpanii o pomoc.
- Według relacji 26-letniej Hiszpanki, została zwabiona do pokoju i tam zgwałcona.
- 24-latek z Turcji początkowo trafił do areszty, ale po odwołaniu od tej decyzji ostatecznie wyszedł na wolność. Ma jednak zakaz opuszczania kraju.