Wybory prezydenckie 2020. Jolanta Banach i Barbara Nowacka na liście potencjalnych kandydatek Lewicy


Liderka ruchu Lepszy Gdańsk Jolanta Banach oraz posłanka Koalicji Obywatelskiej z okręgu gdyńsko-słupskiego Barbara Nowacka na liście potencjalnych kandydatek Lewicy na prezydenta RP. Zestawienie przygotował portal Oko.press, którego zdaniem Lewica wystawi w przyszłorocznych wyborach kobietę.

Według ustaleń trzej liderzy Lewicy: Włodzimierz Czarzasty (SLD), Robert Biedroń (Wiosna) i Adrian Zandberg (Lewica Razem) mają postawić w wyborach na kobietę. Choć po pierwszych tygodniach pracy nowego Sejmu Zandberg jest oceniany bardzo wysoko, to jednak kandydatury jego i Roberta Biedronia mają być traktowane jako opcje rezerwowe, gdyby nie zgodziła się wskazana przez nich kandydatka. Jeżeli wyrazi ona zgodę, zostanie zaprezentowana w połowie grudnia.

W tekście widnieje giełda potencjalnych kandydatek: Gabriela Morawska-Stanecka, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Katarzyna Sztop-Rutkowska, Jolanta Banach, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Danuta Hübner, a nawet Barbara Nowacka. Dwie osoby z tej listy są związane z Pomorzem. Jolanta Banach to liderka stowarzyszenia Lepszy Gdańsk, była posłanka na Sejm oraz gdańska radna, a także wiceminister gospodarki oraz pracy i polityki społecznej. W tym roku bez powodzenia kandydowała do Sejmu z drugiego miejsca na liście Lewicy w okręgu gdański.

Między nią a liderką listy, Beatą Maciejewską z Wiosny, była różnica kilkuset głosów. Sama Jolanta Banach zdobyła ponad 20 tys. głosów. Miała ich najwięcej w całym kraju, spośród osób, które do Sejmu się nie dostały. Z kolei Barbara Nowacka to sejmowa debiutantka. Do Sejmu weszła w tym roku z pierwszego miejsca Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdyńsko-słupski zdobywając ponad 80 tys. głosów. Jest liderką ruchu Inicjatywa Polska, niegdyś - razem z Januszem Palikotem - była współprzewodniczącą partii Twój Ruch. Jej matką była Izabela Jaruga-Nowacka, posłanka SLD, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Sama Jolanta Banach zaprzecza jakoby jej kandydowanie wchodziło w grę, choć docenia wsparcie w środowisku politycznym.

- Niczego takiego nie planuję. Wybory kandydata lub kandydatki Lewicy mają swój rytm, każda z partii musi się wypowiedzieć. To miłe, satysfakcjonujące, ale to poparcie pojedynczych osób. Choć to bardzo miłe i mi to schlebia, nie mam takiej propozycji - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Jolanta Banach. Jak dodaje, czuje wsparcie ze strony takich osób jak Adam Ostolski i Andrzej Celiński. Pytana o to samo Barbara Nowacka odpowiada, że nie prowadzi na ten temat oficjalnych rozmów z partiami zrzeszonymi w ramach Lewicy.

- Inicjatywa Polska w styczniu podejmie decyzję co do wyborów prezydenckich i ewentualnego poparcia - mówi nam Barbara Nowacka. Inicjatywa Polska jest w Sejmie częścią klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. W Platformie Obywatelskiej, która stanowi w nim większość, mają odbyć się prawybory kandydata na prezydenta. W grę wchodzą dwa nazwiska. To wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. 

 

Załączniki

- Barbara Nowacka
- Jolanta Banach
- brak opisu