Europoseł Hetman apeluje do marszałka Stawiarskiego, aby walczył o pieniądze na ochronę klimatu


- Wzywam marszałka Jarosława Stawiarskiego do podjęcia natychmiastowych działań, czym udowodni, że zależy mu na regionie - apeluje europoseł PSL Krzysztof Hetman. Zachęca władze województwa, aby przekonywały premiera do udziału Polski w europejskiej polityce klimatycznej.

- PiS swoimi działaniami blokuje rozwój województwa lubelskiego, i takich firm jak Lubelski Węgiel Bogdanka czy Azoty Puławy – podsumowuje ostatnie wydarzenia w Parlamencie Europejskim lubelski europoseł PSL Krzysztof Hetman. We wtorek podczas sesji plenarnej PE Komisja Europejska przedstawiła założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To zupełnie nowa w UE pula pieniędzy dla państw i regionów, które chcą działać na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego. KE mówi o miliardach euro na nowoczesne technologie, utrzymanie zatrudnienia czy też tzw. czyste źródła energii.

Jednak Polska nie bierze udziału w unijnej strategii nazwanej „Zielony Ład" i tym samym nie może skorzystać z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Hetman tymczasem podkreśla, że to środki, z których mogłyby korzystać takie lubelskie firmy jak Lubelski Węgiel Bogdanka czy Zakłady Azotowe „Puławy". - Jako przykład podam technologie zgazowywania węgla, którą we współpracy z lubelskimi uczelniami te dwie firmy mogłyby stworzyć. Takie instalacje działaj już w wielu miejscach na świecie. Mogą też u nas, chroniąc miejsca pracy, klimat i przesuwając nasz region na poziom technologiczny dotychczas nam nieznany – wyjaśnia Krzysztof Hetman.

- To rozwój na wielka skale odnawialnych źródeł energii. Nie trzeba byłoby wtedy wypłacać wielomiliardowych rekompensat za wzrost ceny energii ale przekazać te pieniądze Polakom którzy zainwestują w tanią i czystą energię – dodaje. Dlatego polityk apeluje do marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego z PiS o podjęcie odpowiednich działań. Hetman chce, aby marszałek przekonał rząd i premiera do włączenia się w Zielony Ład.

- Czy panowie rezydujący w urzędzie marszałkowskim wiedzą, jakie to będzie miało konsekwencje dla Polityki Spójności, dla Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021 - 2027? Dla naszych przedsiębiorców, samorządowców, wszystkich tych, którzy korzystają ze środków europejskich? – stawia pytanie Hetman i kwituje: - Dlatego wzywam marszałka Jarosława Stawiarskiego do podjęcia natychmiastowych działań, czym udowodni, że zależy mu na regionie. 


Załączniki

- Krzysztof Hetman, europoseł PSL