Koronawirus: zakaz nadmiernych zakupów w Niemczech. Dochodziło do ataków, awantur i rękoczynów


W niemieckim mieście Hanau wprowadzono zakaz nadmiernych zakupów. Pandemia koronawirusa zmieniła zwyczaje konsumenckie społeczeństwa do tego stopnia, że władze miasta postanowiły przedsięwziąć konkretne kroki. Odtąd towary będą sprzedawane tylko w ilościach rozsądnych, odpowiadających prawdziwemu zapotrzebowaniu gospodarstwa domowego.

W ostatnich dniach pracownicy marketów zgłaszali zaistnienie wielu sytuacji, w których klienci dopuszczali się ataków na nich lub na innych kupujących. Konsumenci wyrywali sobie towary z rąk, wszczynali awantury, ignorowali prośby o umiarkowane korzystanie z asortymentu. Zachowania nabywców skłoniły burmistrza Hanau, Clausa Kaminsky'ego do podjęcia zdecydowanych działań.

- 90 proc. osób zachowuje rozsądek, ale pozostała niewielka grupa coraz częściej zagraża odpowiedniemu zaopatrzeniu sklepów - cytuje burmistrza miasteczka leżącego w Hesji portal dw.com. - To nie do zniesienia i należy położyć temu kres!

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Reagowania Kryzysowego w Niemczech, Christoph Unger uspokaja, że za naszą zachodnią granicą nie planuje się naruszania państwowych rezerw żywności. W sklepach przejściowo może brakować pewnych towarów, ale generalnie zaopatrzenie nie jest zagrożone. - Utrzymywanie koniecznych zapasów jest dobre, ale nadmierne zakupy i chomikowanie nie mają żadnego sensu - powiedział Unger w rozmowie z "Tagesspiegel am Sonntag".

Nie wszyscy rozumieją pojęcia dobra wspólnego i dlatego spotyka się przypadki dokonywania horrendalnych ilości zakupów. Zakaz nadmiernej konsumpcji ma zmusić niesubordynowany odsetek społeczeństwa do zmiany zachowań. W swoim komunikacie Kaminsky zaznaczył, że egoizm jednych prowadzi do niedoli drugich. Często grupy zawodowe, które na co dzień zmagają się z koronawirusem w sposób bezpośredni, zastają w sklepach puste półki, ponieważ inni poczynili zupełnie niepotrzebne zapasy.

Od tego tygodnia prawo ma stać po stronie pracowników sklepów, którzy będą mieli narzędzia do odmowy sprzedaży ilości towarów przekraczających rozsądne zapotrzebowanie gospodarstw domowych. 


Załączniki

- Położone w Hesji miasto Hanau wprowadza ZAKAZ NADMIERNYCH ZAKUPÓW