Kraków. Ogromne podwyżki czynszów za mieszkania komunalne odroczone! Jest decyzja prezydenta Jacka Majchrowskiego


Po apelach mieszkańców, radnego Łukasza Gibały oraz tekstach "Gazety Krakowskiej" jednak będzie odroczenie dużych podwyżek za mieszkania komunalne. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski postanowił przesunąć termin wdrożenia nowych wysokości czynszów: wejdą w życie dopiero 1 lipca. Wszystko to z powodu koronawirusa, który sprawił, że wielu mieszkańców znalazło się w trudnej sytuacji finansowej.

Od 1 maja miały wejść w życie zarządzone przez prezydenta Jacka Majchrowskiego podwyżki czynszów komunalnych. Niektórzy mieszkańcy mieli zapłacić o nawet 60 proc. więcej niż dotychczas. I zapłacą, ale nie od 1 maja, tylko od 1 lipca. Prezydent podpisał zarządzenia, zgodnie z którymi wejście w życie podwyżek zostało odsunięte w czasie. Apelowali o to sami lokatorzy mieszkań komunalnych, o czym pisaliśmy na łamach "Gazety Krakowskiej". "Przyszłość wygląda źle. Nie wiemy, ile czasu minie, zanim firmy zaczną normalnie funkcjonować. Z pewnością straty, jakie ponosimy, będą odczuwalne do końca roku, dlatego chcemy zawieszenia lub anulowania podwyżek czynszów komunalnych co najmniej na rok" - napisali mieszkańcy, proszący o anonimowość

Jeszcze w środę o odroczenie podwyżki apelował radny miejski Łukasz Gibała. - Uważam, że ze względu na wyjątkowy, trudny okres, w którym wiele osób zmaga się z utratą lub obniżeniem dochodów, podwyżek należy zaniechać. Dlatego wczoraj zwróciłem się do Jacka Majchrowskiego o „zamrożenie” podwyżek co najmniej do końca epidemii - mówił. W środę wieczorem miasto poinformowało, że podwyżki będą, ale ich wejście w życie się opóźni. "Pierwsza od 12 lat zmiana wysokości czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych miasta Krakowa miała wejść w życie od 1 maja tego roku. Jednak obecna sytuacja społeczna, niejasne losy miejsc pracy i przedsiębiorców, problemy gospodarcze i społeczne mieszkańców powoduje „zamrożenie” obecnych czynszów na czas epidemii" - napisali miejscy urzędnicy.

Poinformowali, że "równocześnie nadal pozostaje aktualna możliwość wnioskowania o obniżki czynszów ze względu na indywidualną sytuację ekonomiczno-społeczną rodzin zamieszkujących w miejskich lokalach. W tej sprawie wnioski należy przesyłać elektronicznie do Zarządu Budynków Komunalnych". - Utrzymanie wysokości czynszów na dotychczasowym poziomie przez kolejne miesiące umożliwi będzie stanowić znaczącą ulgę dla budżetów wielu krakowian w newralgicznym okresie walki z epidemią i jej skutkami. Podkreślić należy, że koszty związane z podjętą decyzją są znaczące - z tytułu podwyższenia wysokości czynszów do budżetu miasta w maju i czerwcu br. miało wpłynąć dodatkowo ponad 3,3 miliona złotych - podkreślają w UMK.

- Prezydent Krakowa podjął wcześniej decyzję o ulgach dla najemców gminnych lokali użytkowych. Daje to nadzieję na utrzymanie działalności gospodarczej i powstrzymanie zwolnień pracowników. Odroczenie terminu wprowadzenia podwyżek czynszu w lokalach mieszkalnych stanowi dopełnienie systemu ochrony osób poszkodowanych na skutek epidemii - przekonują w magistracie. Od 1 lipca najniższa stawka czynszu w mieszkaniu komunalnym będzie wynosić 4,90 zł za metr kwadratowy (obecnie jest to 3,08 zł), a najwyższa - 12,52 zł za metr (dziś wynosi 7,87 zł). Za najem socjalny lokalu trzeba będzie zapłacić 2,45 zł za 1 mkw. - zamiast dotychczasowych 1,54 zł. 


Załączniki

- brak opisu
- brak opisu