Hiszpania. Rośnie bilans zarażonych i zmarłych. Kraj zwrócił się do NATO o pomoc


W Hiszpanii gwałtownie przybywa zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Bardzo szybko rośnie też liczba zgonów na COVID-19. Hiszpania powtarza włoski scenariusz, kraj pogłębia się w chaosie w związku z epidemią koronawirusa. Hiszpańskie ministerstwo obrony zwróciło się do podległego NATO Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy o udzielenie pomocy humanitarnej. 

Wczoraj hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało najnowsze dane związane z koronawirusem w Hiszpanii. Oto one:

  • łączna liczba zgonów wzrosła w tym kraju do 3434.
  • dramatycznie wzrosła liczba zakażeń – o 7937 osób.
  • dramatycznie wzrosła też liczba ofiar – o 738 osób.
  • łączna liczba zakażonych wynosi 47 610 osób.

Hiszpania przewyższyła już Chiny w liczbie ofiar koronawirusa SARS-CoV-2. Śmiertelność w tym kraju – na podstawie powyższych danych – można określić jako 7,2. Ponad połowa zgonów na COVID-19 w Hiszpanii została zanotowana w regionie Madrytu.

24 marca główny epidemiolog kraju Fernando Simon poinformował, że 12 % wszystkich zarażonych w kraju to lekarze i pielęgniarki. Łącznie to prawie 3,5 tys. osób. Zakażenia te wynikają przede wszystkim z braku środków ochrony osobistej. Co gorsza, najprawdopodobniej szczyt zachorowań w Hiszpanii dopiero przed nami. W dzienniku „El Mundo” opublikowano badania politechniki z Walencji. Wynika z nich, że najwięcej zachorowań na COVID-19 będzie dopiero na przełomie maja i czerwca.

Ministerstwo obrony Hiszpanii zwróciło się o pomoc do podległego NATO Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy (EADRCC) o udzielenie pomocy humanitarnej. Hiszpania poprosiła m.in. o dostarczenie środków ochronnych i medycznych dla szpitali: 1,5 mln maseczek chirurgicznych, 15 tys. sztuk odzieży ochronnej, pół miliona szybkich testów na COVID-19 oraz 45 tys. respiratorów, termometry, rękawice, aparaty do wspomagania wentylacji. Lista została przekazana wszystkim członkom Sojuszu. Najprawdopodobniej będą jednak trudności z jej realizacją – wiele krajów NATO cierpi teraz na brak odpowiedniego sprzętu do walki z pandemią. 


Załączniki

- Hiszpania. Rośnie bilans zarażonych i zmarłych