Akcyza na używane auta zostanie podniesiona? "Nie ma dzisiaj takiej możliwości, akcyza nie powinna być podniesiona". "To bardzo zły pomysł"


- Wbrew niektórym głosom w rządzie, uważam, że podnoszenie akcyzy na używane auta to bardzo zły pomysł!- napisał na swoim koncie na Twitterze Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA. W ten sposób odniósł się do słów wicepremier Jadwigi Emilewicz o tym, że takie rozwiązanie jest brane pod uwagę.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej "Innowacyjny ekosystem dla elektromobilności. Wyniki programu akceleracyjnego Pilot Maker Elektro ScaleUp", Jadwiga Emilewicz przyznała, że rozważany jest "powrót do regulacji, która była opracowana w ubiegłej kadencji, która podnosi akcyzę na samochody używane".

- Dzięki rządom PiS coraz więcej Polaków stać na nowe auto. Jestem przekonany, że lepsza sytuacja finansowa Polaków będzie napędzać sprzedaż nowych aut, jednocześnie nie będzie podnoszony podatek dla tych, których na zakupy w salonie samochodowym nie stać - napisał najpierw Szefernaker. Jednak później dodał, że "nie wszyscy zrozumieli, więc piszę jeszcze raz. Wbrew niektórym głosom w rządzie, uważam, że podnoszenie akcyzy na używane auta to bardzo zły pomysł!".

Do tego pomysłu odniósł się także Michał Wypij, poseł Porozumienia Jarosława Gowina w środowej audycji Sedno Sprawy w Radiu PLUS. - Musimy twardo stąpać po ziemi i oceniać rzeczywistość taką jaką jest. Marzeniem byłoby to żeby wszystkich było stać na nowoczesne, niskoemisyjne samochody, ale dzisiaj nie ma takich możliwości. Spekulacja tego typu jest też zaskakująca dla nas. Nie wiemy nic więcej poza tym cytatem. Nie ma dzisiaj takiej możliwości i akcyza nie powinna być podniesiona- powiedział.


Załączniki

- Wysokość akcyzy zależy od rodzaju samochodu.