Katowice: Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek w rozbudowie. Powstanie nowa ekspozycja, a jednym z elementów będzie czołg


Katowice. Rozpoczęła się warta ok. 15 mln zł przebudowa Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek. Dawny budynek magazynu odzieżowego zakładu, który zajmuje dziś placówka, zmieni się nie do poznania. Będzie miał trzy kondygnacje i 1 200 m kw. powierzchni wystawienniczej, które wypełni nowoczesna, interaktywna ekspozycja.

- Pojawią się nowe obiekty, w tym czołg typu T-55, który był wykorzystywany podczas pacyfikacji kopalni Wujek - zapowiada Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, które od 2011 roku prowadzi muzeum. Całość ma zostać otwarta w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek.

Od wtorku, 15 września, Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek przy ul. Wincentego Pola w Katowicach jest zamknięte, a zajmowany przez placówkę były magazyn odzieżowy zakładu zmienił się w plac budowy. Budynek przejdzie rozbudowę. Zostanie podwyższony, a jego część nadbudowaną ozdobi szklana elewacja.

Projekt rozbudowy już kilka lat temu przygotował katowicki architekt Wojciech Koziarski wraz ze swoimi współpracownikami z Koziarski Pracownia Projektowa. Pod muzeum zostanie wykorzystana także piwnica, która również przejdzie przebudowę, a po budynku będzie można poruszać się stalową klatką schodową, która oplecie ażurową windę przypominającą kopalnianą szolę.

- Całość budynku po przebudowie będzie miała trzy kondygnacje i 1 200 m kw. powierzchni wystawienniczej - mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Obecnie ekspozycja w muzeum zajmuje tylko pierwsze piętro, znajduje się na około 200 m kw. w trzech pomieszczeniach. Jest niewielka, tymczasem muzeum dysponuje ogromną liczbą eksponatów i archiwalnych zdjęć, których nie ma gdzie pokazać. Zamierza także sprowadzić kolejne.

- Nie chciałbym zbyt wiele zdradzać na tym etapie. Mogę powiedzieć jedynie, że w nowym budynku powstanie całkiem nowa ekspozycja. Będzie scenograficzna i nowoczesna, wykorzystująca technologie, których dotąd nie było we współczesnym muzealnictwie. Z kolei jednym z głównych elementów scenografii będzie... czołg typu T-55, który był wykorzystywany podczas pacyfikacji kopalni Wujek - zapowiada Ciupa.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności podpisało już umowę użyczenia czołgu. Zostaną mu nadane numery pojazdów, które faktycznie brały udział w pacyfikacji kopalni Wujek. Nowa ekspozycja będzie nawiązywać do historii miejsca i ówczesnej sytuacji w kraju.

- Chcemy, aby oddziaływała na emocje zwiedzających - mówi Ciupa. Wykonawca wystawy zostanie wybrany w trybie przetargu. Inwestycja będzie kosztować ok. 15 mln zł i złożą się na nią Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Miasto Katowice. Muzeum, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarte zostanie po przebudowie w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, 16 grudnia 2021 roku.


Załączniki

- Tak ma wyglądać muzeum przy kopalni Wujek po przebudowie.
- Tak ma wyglądać muzeum przy kopalni Wujek po przebudowie.
- Tak ma wyglądać muzeum przy kopalni Wujek po przebudowie.
- Tak ma wyglądać muzeum przy kopalni Wujek po przebudowie.