Odmówisz przyjęcia szczepionki na grypę w pracy? Pracodawca może Cię zwolnić


Pracodawca może wymagać od zatrudnionych zaszczepienia się na grypę, a za odmowę – zwolnić - pisze "Rzeczpospolita", interpretując przepisy kodeksu pracy.

Zdaniem cytowanych w "Rzeczpospolitej" prawników, przeprowadzenie obowiązkowych szczepień w firmie ma wynikać z art. 2221 kodeksu pracy: "W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki".

"Rz" podkreśla, że z rozporządzenia z 22 kwietnia 2005 r. wynika, że wirus grypy uznaje się właśnie za jeden ze szkodliwych czynników biologicznych, a to oznacza - zdaniem prawników z kancelarii PCS - nawet istnienie obowiązku pracodawcy do zapewnienia pracownikom szczepionki przeciw grypie: "Wówczas odmowa poddania się szczepieniu przez pracownika może stać się podstawą przesunięcia go na inne stanowisko lub wręcz zwolnienia".

Gazeta przypomina, że dziś obowiązkowymi szczepieniami objęte w Polsce są osoby mające bliski kontakt z dziećmi w wieku do szóstego miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi, a także pracownicy ochrony zdrowia, personel administracyjny, pracownicy szkół, handlu, transportu czy funkcjonariusze publiczni.


Załączniki

- Dziś obowiązkowymi szczepieniami na grypę objęte są m.in. mający bliski kontakt z dziećmi w wieku do szóstego miesiąca życia czy z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi