Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiada zaostrzenie kar za naruszenie nietykalności cielesnej, czynną napaść i znieważenie policjantów


Premier Mateusz Morawiecki: Razem z ministrem Mariuszem Kamińskim podjęliśmy decyzję znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów. Oni powinni być pewni, że takie sytuacje, jak ta na filmiku, nie mogą mieć miejsca. To reakcja rządu m.in. na napaść na interweniujących policjantów do której doszło niedaleko Jaworzyny Śląskiej.

Premier Mateusz Morawiecki: Razem z ministrem Mariuszem Kamińskim podjęliśmy decyzję znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów. Oni powinni być pewni, że takie sytuacje, jak ta na filmiku, nie mogą mieć miejsca. To reakcja rządu m.in. na napaść na interweniujących policjantów do której doszło niedaleko Jaworzyny Śląskiej. - Widzieliśmy na filmie, jak kilka dni temu niedaleko Jaworzyny Śląskiej na Dolnym Śląsku doszło do bardzo niedobrego i absolutnie nieakceptowanego zajścia - brutalne pobicie policjantki i policjanta przez uczestników tego zajścia - mówił premier.

Jak dodał premier, policja cieszy się zaufaniem 80 procent społeczeństwa i "dzięki policji mamy spokojne ulice. Zapobiegają tragediom, dokonują działań rozjemczych i wsparcia osób w potrzebie". - Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo powinno być wzmocnione, bo oni dbają o nasze bezpieczeństwo i za to chcę im podziękować. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni i zrobimy wszystko, żeby Wasze bezpieczeństwo jeszcze umocnić - zapewnił premier.

Art. 226 w kodeksie karnym: Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział prace nad zmianami w prawie. - Chcę złożyć jasną deklarację, że każdy funkcjonariusz, który dozna obrażeń, czy też ran w związku z wykonywaną służbą, będzie przedmiotem szczególnej troski swoich przełożonych i ministra spraw wewnętrznych i administracji.

- Musimy jeszcze skuteczniej zwalczać przestępczość przeciwko funkcjonariuszom. Jedną z metod będzie zaostrzenie kar za popełnienie przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza, czynną napaść na niego i jego znieważanie - poinformował szef MSWiA. Mariusz Kamiński dał sobie czas do końca września 2020 r. na przygotowanie projekt noweli przepisów podwyższający kary za przestępstwa wobec funkcjonariuszy, dodatkowo wprowadzając, w wypadku stwierdzenia przestępstwa, obligatoryjną dodatkową karę finansową.


Załączniki

- Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiada zaostrzenie kar za naruszenie nietykalności cielesnej, czynną napaść i znieważenie policjantów