Dyspensa od niedzielnej mszy świętej z powodu koronawirusa? Do tego zachęca abp Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski


Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęca biskupów, aby dali wiernym dyspensę od niedzielnej mszy świętej z powodu zagrożenia koronawirusem. Apeluje również do Polaków, aby poważnie potraktowali nowe obostrzenia, jakie od 17 października wprowadził rząd PiS. - Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych rodaków - podkreślił w swoim liście abp Stanisław Gądecki.

Ważny głos w sprawie pandemii COVID-19 zabrał w piątek, 16 października, abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wydał komunikat, w którym zachęca biskupów do udzielenia wiernym dyspensy od udziału w niedzielnych oraz świątecznych mszach świętych.

- Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji. Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy świętej nie jest grzechem - napisał abp Gądecki. Hierarcha Kościoła katolickiego w Polsce zwrócił się również bezpośrednio do wiernych, aby uszanowali nałożone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości ograniczenia dotyczące zgromadzeń religijnych.

Przypomnijmy, że od soboty, 17 października, w całym kraju we mszy świętej może wziąć udział maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe świątyni. Z kolei miastach i powiatach w strefach czerwonych 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. - Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków - podkreślił arcybiskup.

Przewodniczący Episkopatu Polski poprosił ludzi młodych, którzy angażują się w duszpasterstwo parafialne i akademickie, aby udzielili pomocy osobom starszym i potrzebującym. W jaki sposób można to zrobić? Chociażby przynosząc do domu zakupy, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU ABP STANISŁAWA GĄDECKIEGO: "Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4m2 w strefie żółtej i 1 osoba na 7m2 w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń. Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków. Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji. Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy Świętej nie jest grzechem. W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej. Ludzi młodych, zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie, proszę o bezpieczną pomoc osobom starszym i potrzebującym. Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać pociechę i nadzieję. Niech udział w Eucharystii, spowiedź, adoracja, modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły. Matce Bożej, Różańcowej Pani, powierzam moich współbraci w biskupstwie, kapłanów i osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych, zapewniając o duchowej bliskości i modlitwie".


Załączniki

- Dyspensa od niedzielnej mszy świętej z powodu koronawirusa? Do tego zachęca abp Stanisław Gądecki (drugi z prawej), przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski