ZUS zrewolucjonizuje L4. Zasiłek chorobowy zostanie zautomatyzowany. Chory po wyjściu od lekarza nie będzie musiał nic robić?


ZUS szykuje potężne zmiany w zwolnieniach lekarskich. Co się zmieni w ciągle potocznie nazywanym L4? Zasiłek chorobowy ma zostać zautomatyzowany. Chodzi o przyznawanie świadczenia chorobowego. Czy to oznacza, że chory po wyjściu z gabinetu lekarskiego nie będzie musiał nic robić? Wszystko na to wskazuje. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje rewolucję dotyczącą zwolnień chorobowych, dalej zwanych potocznie L4. Chodzi o automatyzację, która objąć ma:

  • pobieranie składek,
  • przyznawanie zasiłku chorobowego.

Jak pisze "Rzeczpospolita", chory już po wyjściu z gabinetu ma mieć przyznane świadczenie chorobowe. ZUS planuje zmienić zasady rozliczania się przez przedsiębiorców, którzy płacą składki za blisko 16 milionów pracowników.

Tym samym pracownik, który wyjdzie od lekarza zwolniony będzie z dbania o jakiekolwiek formalności, co do tej pory mogło być uciążliwe. Kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców zatrudniających powyżej 20 osób, obecnie płatników zasiłków, zostanie uwolnionych od tego uciążliwego obowiązku. - pisze "RZ". 

Taki krok na który decyduje się ZUS to ułatwienie dla wszystkich 2,7 mln przedsiębiorców. Jak pisze "RZ" w praktyce ZUS narzuci własną interpretację przepisów ubezpieczeniowych, co może doprowadzić do zwiększenia kwot wpływających do funduszu ubezpieczeń społecznych. W chwili, gdy zmiany wejdą w życie to przedsiębiorcy będą mieli prawo do reklamowania wyliczeń ZUS. Do tej pory było odwrotnie - to ZUS mógł kwestionować rozliczenia przedsiębiorców dopiero po kontroli - podaje "RZ".


Załączniki

- Pobyt w szpitalu jest oczywistym dowodem na top, że L4 jest należny pracownikowi.