Czy wyciekły tematy maturalne? Godzinę przed egzaminem ludzie pytali Google o "Lalkę"


Będzie maturalny skandal? Na maturze z języka polskiego pojawił się temat dotyczący ambicji i powieści “Lalka”. Okazało się, że przed rozpoczęciem egzaminu internauci zaczęli wyszukiwać informacji na ten temat. Czy matura zostanie unieważniona? Oto szczegóły!

Czy doszło do wycieku tematów maturalnych? Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie musiała to sprawdzić, a wiele wskazuje, że mogło dojść do nieprawidłowości. Po godz. 7 użytkownicy zaczęli wpisywać w wyszukiwarkę Google frazy związane z “ambicją”. Google Trends pokazuje, że zwroty “ambicja”, “motyw ambicji”, “ambicja w lalce” zaczęto wpisywać najpierw w województwie podlaskim, a następnie w niemal całym kraju.

W poprzednich miesiącach takich zapytań nie było wcale, dziś wykresy wystrzeliły w górę. Także z Dolnego Śląska pochodziło wiele zapytań związanych z motywem ambicji. Tymczasem pierwsi maturzyści wychodzący z egzaminu relacjonowali, że jednym z tematów był “Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?” z odwołaniem do powieści Bolesława Prusa “Lalka”. Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk informuje, że jeśli okaże się, iż mogło dojść do wycieku, sprawą zajmie się Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz zapewne policja.

- My patrzymy czy egzaminy przeprowadzane są właściwie pod kątem organizacyjnym. Dziś wszystko było prawidłowo i nie dotarły do nas informacje o jakichkolwiek naruszeniach - mówi Roman Kowalczyk.

Podobna sytuacja zdarzyła się podczas ubiegłorocznych matur. Także około półtorej godziny przed rozpoczęciem egzaminów użytkownicy zaczęli wyszukiwać informacje związane z elementami fantastycznymi w “Weselu” Wyspiańskiego, a taki temat chwilę później pojawił się na maturze. Wtedy ówczesny minister edukacji Dariusz Piontkowski wskazywał, że sprawa została przekazana policji, ale zaznaczał, że do unieważnienia egzaminu maturalnego jest daleka droga, a jeśli tak się stanie, to tylko w tych miejscach, gdzie faktycznie doszło do wycieku. Ostatecznie egzaminy nie były powtarzane.


Załączniki

- Zdjęcie ilustracyjne
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu
- brak opisu